Džúsová očistná diétaPôst je jednou z najbezpečnejších liečivých metód, aké lekárska veda pozná. Prirodzene, ak trpíte vážnym ochorením ako je rakovina, cukrovka, tuberkulóza, srdcové a cievne poruchy, alebo nejakou ďalšou vážnou chorobou, mali by ste byť po celý čas pod lekárskym dohľadom.


 Aj keď džúsový pôst do 10 dní alebo 2 týždňov nie je nebezpečný a môže sa robiť doma aj bez dohľadu, odporúčam, aby ste sa v prípade, že nemáte presné vedomosti o jednotlivých fázach pôstu, snažili vyhľadať skúseného lekára, ktorý na vaše postenie bude dohliadať. To vám dodá kľud a dôveru v liečbu, ktoré sú podmienkou pre úspešný výsledok akéhokoľvek liečebného opatrenia.

Očisťujúce a zdravie obnovujúce účinky pôstu spôsobia veľa fyziologických zmien vo vašom tele. Tieto zmeny sa môžu prejavovať určitými nepríjemnými javmi ako sú bolesti hlavy, povlak na jazyku, zápach z úst, závrate, kožné vyrážky a v niektorých prípadoch aj dočasné zhoršenie celkového stavu.

Ak pôst prebieha pod dohľadom skúseného lekára, tento vás ubezpečí, že sa týchto reakcií nemusíte obávať. Sú bežnými symptómami pôstu a ak sa správne pochopia, nemali by vás odradiť od pokračovania v pôste.

Ak niekto podstúpi pôst z preventívnych dôvodov, to znamená za účelom prečistenia, regenerácie a omladenia tela, stačí týždeň až 10 dní hladovania. Takéto krátke pôsty možno držať raz  alebo dvakrát v roku. Dĺžku terapeutického pôstu alebo pôstu z liečebných dôvodov by mal určiť lekár, ktorý na pôst dozerá. Dĺžka trvania terapeutického pôstu sa pohybuje medzi 7 až 40 dňami. Najbežnejšia dĺžka pôstu v európskych liečebniach je medzi 14 a 21 dňami. Neodporúča sa samovoľne podstúpiť pôst dlhšie než 7 – 10 dní.

Doktor Otto H. F. Buchinger, ktorý dozeral na viac pôstov než ktorýkoľvek iný lekár (80 000 pôstov), používa iba džúsovú diétu. Podľa jeho skúseností postenie sa o džúsoch z čerstvého surového ovocia a zeleniny, zeleninových vývaroch a bylinkových čajoch vedie k oveľa rýchlejšiemu vyliečeniu sa z chorôb a čistí a obnovuje tkanivá oveľa účinnejšie než tradičný vodový pôst.
 
Džúsy z čerstvých produktov rovnako ako čerstvo pripravené zeleninové vývary majú bohatý obsah vitamínov, minerálov, stopových prvkov a enzýmov.  Tieto životne dôležité látky sú veľmi jednoducho asimilované priamo do krvného obehu bez toho, aby zaťažovali tráviace orgány – teda nenarúšajú liečebný a omladzujúci proces autolýzy alebo vlastné trávenie, ako tvrdia niektorí zástancovia vodného pôstu. Na rozdiel od mienky niektorých autorov, ovocné a zeleninové džúsy nestimulujú sekréciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, ktorá môže viesť k žalúdočným vredom. Kyselina chlorovodíková sa vylučuje najmä pri konzumácii potravy s vysokým obsahom proteínov.

Výživné látky obsiahnuté v džúsoch sú mimoriadne užitočné pri normalizácii všetkých procesov prebiehajúcich v tele. Dodávajú prvky potrebné pre vlastnú liečivú činnosť tela a regeneráciu buniek a tak urýchľujú vyliečenie. Čerstvé džúsy a zeleninové vývary poskytujú alkalické prebytky, ktoré sú veľmi dôležité pre správnu acidobazickú rovnováhu v krvi a tkanivách, pretože v priebehu pôstu krv a tkanivá obsahujú veľké množstvo kyselín. Bohatý obsah minerálov v džúsoch, najmä v zeleninových vývaroch, pomáha obnoviť biochemickú rovnováhu minerálov v tkanivách a bunkách. Nevyvážený obsah minerálov v tkanivách je jednou z hlavných príčin zníženého okysličovania, čo vedie k rôznym chorobám a predčasnému starnutiu buniek.

Podľa doktora Ralpha Birchera čerstvé džúsy obsahujú zatiaľ neidentifikovateľný faktor, ktorý stimuluje, ako to nazýva, mikroelektrické napätie v tele a ovplyvňuje schopnosť buniek absorbovať výživu z krvného obehu a efektívne vylučovanie metabolických odpadov.

Počas pôstu chýba prirodzená stimulácia vyprázdňovacieho reflexu potravy a tak všetky nečistoty, odpady a jedy zostávajú v tele a môžu vyvolať otravu krvi alebo sebaotravu. Vzhľadom na to, že počas pôstu prestávajú prirodzené pohyby čriev, nemajú toxické odpady inú možnosť ako opustiť organizmus, než pomocou klystíru a preháňadiel. Preto de facto všetci lekári v Európe predpisujú klystíry všetkým postiacim sa pacientom – raz, dvakrát i trikrát denne. Počas pôstu napomáha klystír očistným a detoxikačným procesom tela tým, že vymýva všetky toxické odpady z tráviaceho ústrojenstva.

Aby mal pôst čo najväčší prínos, je veľmi dôležité po ukončení pôstu dodržiavať zdravú diétu z prírodnej potravy. Ale prvé a najdôležitejšie pravidlo pri prerušení pôstu je: neprejedať sa!

Choroby vyliečiteľné džúsovou terapiou:
» infekčné ochorenia,
» zažívacie ťažkosti,
» ochorenia pečene a žlčníka,
» chronické zápchy,
» krvné a srdcové ochorenia,
» bércové vredy,
» obezita,
» reumatické ochorenia,
» cukrovka,
» ochorenia obličiek,
» kožné ochorenia,
» nervozita a nespavosť,
» rozdutie pľúc,
» struma,
» zápach z úst,
» astma.

Všetky džúsy užívané počas pôstu by mali byť čerstvé, pripravené tesne pred konzumáciou.

Ak ste v relatívne dobrom zdravotnom stave a držíte pôst za účelom prečistenia tela a omladenia a regeneráciu všetkých jeho základných funkcií, potom môžete používať džúsy zo všetkého dostupného ovocia a zeleniny. Najčastejšie používané džúsy sú: mrkvový, zelerový, kapustový, z červenej repy a v neposlednom rade zelený džús - „chlorofylový nápoj“ zo zelených listov ďateliny, kostihoja, mrkvovej vňate, repnej vňate, petržlenu, obilných výhonkov alebo akejkoľvek inej jedlej zeleniny.

Dodržujte tieto zásady
1. Všetky džúsy musia byť čerstvo pripravené.
2. Na prípravu štiav použite dobrý odšťavovač.
3. Používajte iba čerstvú zeleninu a ovocie, prednostne pestované organickým spôsobom.
4. Ak je zelenina a ovocie kúpené v bežných obchodoch, pravdepodobne boli silno postriekané jedovatými postrekmi proti hmyzu a inými látkami.
5. Pripravte len toľko džúsu, koľko spotrebujete. Uskladnené, dokonca aj v chladničke, čerstvé džúsy rýchlo strácajú liečivú a výživnú hodnotu.

Pamätajte, že nie ste prví, ktorí to vyskúšali – pred vami to úspešne zvládli milióny ľudí. Majte dôveru v to, čo robíte. Pôst nielenže prispieva k fyziologickej regenerácii a obnoveniu vášho tela, ale má významný stimulujúci účinok na vašu mentálnu kapacitu. Zvyšuje aj vaše duševné vedomie. Je preto dôležité zaujať správny uvoľnený prístup. Snažte sa odpútať od svojich každodenných problémov a obáv materiálneho sveta, a vyberte si cestu zdokonalenia vášho vnútorného ja tak, aby sa stalo konečným cieľom vašej existencie.

Celkovo bude váš prvý pôst zázračnou skúsenosťou, ktorá vám dodá energiu, obnoví a omladí celú vašu osobnosť – telo, myseľ i ducha!

Literatúra:  Džúsová diéta, Airola O. Paavo, Eko-konzult, 2008
Spracoval:  mz