Viete, že... časť 1.

 


... ovocie camu camu pochádza z amazonských pralesov a vyznačuje sa mimoriadne vysokým obsahom vitamínu C? Až 2% hmotnosti camu camu tvorí vitamín C. Pre porovnanie pomaranč obsahuje asi 59 mg vitamínu C na 100 g, čo je iba 0,06% celkovej hmotnosti! V obsahu vitamínu C predčí camu camu už len austrálska rastlina murunga, ktorej využitie ako potravinového doplnku je však zatiaľ limitované.

... Ghí, prepustené alebo prečistené, ľahko stráviteľné maslo z kravského mlieka je podľa Ajurvédy najvhodnejší tuk pre človeka? Čistý prírodný tuk pripravený zo smotany alebo masla procesom topenia, separácie, pasterizácie a odstranenia vody, ale má úplne iné vlastnosti ako obyčajné maslo. Ghí neobsahuje soľ ani laktózu a tak je prínosný pre tých, ktorí nemôžu jesť mliečne výrobky.

... v listoch Moringy sa nachádza väčšina zo 45 rastlinných antioxidantov? Obsahujú tiež 34 druhov protizápalových farmaceuticky účinných zlúčenín, a to hlavne v oblasti močových ciest a tráviaceho ústrojenstva. Tieto obsiahnuté látky priaznivo ovplyvňujú liečebný proces týchto orgánov a terapeuticky pôsobia pri potláčaní dôsledkov týchto ochorení.

... zázvor by mali do svojho jedálnička zaradiť hlavne ženy? Podľa vedcov z Univerzity of Mochigan Comprehensive Cancer Center je zázvor nedostihnuteľným prostriedkom v prevencii i boji s rakovinou vaječníkov. Dokáže nielen účinne zabrániť jej rozvoju, ale doteraz vykonané výskumy ukazujú, že vie spomaliť aj rýchlosť rakovinového bujnenia.

... oregáno môže obsahovať látky, ktoré by sa dali využiť na liečbu rakoviny prostaty? Profesorka farmakológie Supriya Bavadekarová z Univerzity na Long Islande skúma látku carvacrol, ktorá je súčasťou korenia oregano. Podľa jej zistení táto látka dokáže rakovinové bunky prinútiť k apoptóze, čo je vlastne samovražda rakovinovej bunky. ,,Vieme, že oregano má antibakteriálne a protizápalové účinky, no schopnosť ničiť karcinómne bunky by ho zaradila medzi superkorenia," hovorí vedkyňa, ktorá však upozorňuje, že jej výskum je ešte len v počiatočnom štádiu.

... významné preventívne hodnoty proti karcinómu prostaty majú lykopény? Lykopén je najsilnejší známy antioxidant rastlinného pôvodu, ktorý je získaný zo špeciálnej odrody rajčín HLLS. Chráni organizmus pred nádorovými ochoreniami, má priaznivý vplyv na srdce, krvný tlak, prostatu a pokožku. Protirakovinový účinok spočíva v dvoch mechanizmoch: brzdí tvorbu rakovinotvorných látok a premenu bunky zdravej na rakovinovú. Má tiež schopnosť indukovať tzv. apoptózu (programovaná smrť) rakovinových buniek. Podľa epidemiologických výskumov ľudia s vysokým príjmom lykopénu v strave a vysokými hodnotami v krvnom sére, majú nižšie riziko vzniku rakoviny prostaty u mužov, zhubných nádorov pľúc, žalúdka, krčka maternice a prsníka u žien, ako aj srdcovo-cievnych chorôb.

... biely čaj sa vyrába z prvých čajových horných vetvičiek ešte z nerozvinutých lístkov? Pochádza z prvého jarného zberu ešte pred obdobím dažďov. Jeho púčiky sa môžu trhať len pár týždňov na počiatku čajovej sezóny. Biely čaj je pomerne vzácny najmä pre jeho regeneračné účinky. Chlpaté výhonky obsahujú polyfenoly, ktoré sú vynikajúcimi antioxidantami. Poskytujú účinnú ochranu proti voľným radikálom vznikajúcim v organizme a tým spomaľujú starnutie buniek. Zo všetkých čajov obsahuje najmenej kofeínu a tým pádom má i najmenšie povzbudivé účinky. Avšak žiadny iný čaj neobsahuje toľko antioxidantov ako práve biely.

... cédrový olej pomáha liečiť poruchy trávenia? Vredy žalúdka a dvanástornika, chronická gastritída (problémy s vyprázdňovaním, hrubé črevo, podporná liečba rakoviny žalúdka a iné). Schopnosť cédrového oleja regenerovať tkanivá umožňuje obnovenie funkcií prostaty, slizníc žalúdočného a črevného traktu, ústnej dutiny a kože. Lieči aj respiračné ochorenia, poruchy nervového systému, harmonizuje hormonálny systém, posilňuje endokrinný systém, pôsobí priaznivo na kožné ochorenia.

... Amarant napomáha pri prevencii hyperglykémie a je schopný mierniť komplikácie spojené s cukrovkou? Počas štúdie na diabetických potkanoch amarant výrazne znižoval hladinu ich sérovej ​​glukózy, zvyšoval hladinu inzulínu v krvi a vracal do normálu ukazovatele zvýšenej činnosti pečene. Amarant má jeden z najvyšších obsahov vlákniny medzi obilninami. Vyšší obsah železa ako amarant má z obilnín už len mrlík čílsky. Je tiež zdrojom vápnika, horčíka a kyseliny listovej. Má najväčší obsah proteínov zo všetkých obilnín.