Marianna - hlinená nakličovacia súprava

 

Marianna je hlinená nakličovacia súprava vytvárajúca prirodzené prostredie pre naklíčenie semienok. Umožňuje pohodlné a rýchle nakličovanie. Marianna pozostáva zo štyroch poschodí, ktoré sú položené na seba, takže sa dajú ľahko rozobrať. Semienka sa vkladajú do stredných dvoch misiek, ktoré sú neglazúrované a dierkované, čo umožňuje semienka ľahko opláchnuť vodou a hlinené steny udržiavajú vlhkosť. Misky so semienkami stačí opláchnuť ráno a večer. Najspodnejšia miska je glazúrovaná aby zadržala vodu, ktorá kvapká po opláchnutí semienok zo stredných misiek. Najvrchnejšia časť je glazúrovaný poklop, ktorý ochraňuje pred vyparením vody a zabezpečuje optimálne zátišie, čím semienka pri klíčení zosilnia ťahajúc sa za svetlom v štrbinkách.


 
K nakličovacej súprave je priložený základný návod na nakličovanie jednotlivých druhov semienok, obilnín a strukovín, doba namáčania a nakličovania.
 
Marianna je vyrobená na Slovensku, ľudové ornamenty na glazúrovaných častiach sú jedinečné, ručne maľované, každá je iná.

       Hlinene naklicovacie misky

Naklíčené semená, celé alebo rozmixované, môžeme pridávať do:

    rozličných zeleninových, ovocných šalátov s nálevom i bez neho
    bieleho jogurtu
    koktailov
    zeleninových a ovocných štiav
    nátierok, na posypanie ryže a zemiakov
    ovocných pohárov, pudingov, krémov
    kaší