Ak máte chuť mať neustále čerstvé oleje lisované za studena je tento domáci pomocník presne pre Vás. Každé ráno olej z iných semien alebo orechov, za čas kým si umyjete zuby :-)

Tento lis sme zaradili medzi menšie domáce spotrebiče. Na prvý pohľad veľmi jednoduchý prístroj v príjemnom farebnom prevedení (dostali sme červený od spoločnosti Vitaline.sk ).

Po zbežnom pozretí manuálu, sme netrpezlivo odlepili uchytávacie pásky skontrolovali sme všetko čo bolo treba a pustili sme sa do lisovania.

Oriešky a semienka nám dodala predajňa BioŠujo (v kamennej majú veci na váhu). Dostali sme vlašské oriešky, kešu, mandle, hnedý ľan, modrý mak, chia semienka, biely sezam a tekvicové semienka z každého v priemere 200g.

Ako sľubovali v manuáli lis trvá okolo 7 - 9 minút z každej suroviny. Ovládanie jednoduché a zrozumiteľné, stačí navoliť čo idete lisovať a stlačiť štart. Trošku sa lis zohrial, ale s tým sa počítalo, výrobca udáva teplotu, ktorá by nemala presniahnúť 40°C (nemerali sme).

Výťažnosť záleží od vstupnej suroviny, ale zo všetkého čo sme dostali bolo približne rovnaké množstvo.

 Oleje sme samozrejme okamžite vypili, čo ak by sa im niečo stalo keby sme to neurobili čím skôr :-)... Musíme uznať že chutili inak ako tie, ktoré bežne dostať v obchodoch. Výrazný rozdiel bol v bielom sezame, tekici a maku.

 Vždy po vylisovaní jednotilivých semienok, sme vždy lis rozobrali a poriadne umyli. Rozobratie zaberie približne 3 minúty. Len sa povolí lisovaci šnek priloženým kľúčom a všetko sa vytiahne von.

Tento lis dostáva pochvalu za jednoduché prevedenie, dobrú výťažnosť a super údržbu.