Vytlačiť
Kategória: Knihy

Rádce milovníka zeleného čaje

Autor:  Diana Rosen
Vydal:  Pragma, 2000
Jazyk: v češtine
Počet strán:  139, tvrdá väzba

Zelený čaj je veľmi zdravý nápoj a možnosti jeho využitia sú mnohoraké. To vedeli už naši predkovia. V ázijských zemiach sa pije oddávna a používa k najrôznejším účelom: utíšeniu mysle, posilneniu tela, osvieženiu ducha. Skúste sa poddať pôvabom zeleného čaju, aby ste zistili, aký blahodárny vplyv na vaše telo môže mať a aké je jeho podávanie príjemné.

V tejto knihe vás zoznámime so sto dvadsiatimi druhmi zeleného čaju a spôsobmi ich prípravy, najnovšími výsledkami výskumu jeho priaznivých účinkov na zdravie, nájdete tu i kuchárske recepty a návody na výrobu kozmetických prípravkov, ako aj informácie o bohatej histórii čaju a tradičnom podávaní čaju v rôznych zemiach. Je to kniha o čaji dávnych národov, o čaji, ktorý je napriek tomu taký moderný a súčasný, o jemnom, prchavom kúzle všetky tieto veky pred našimi očami vykúzliť, o čarovnej moci najjemnejšieho zeleného čaju.

Úvod:
"Zelený čaj je, priatelia moja, poézia. Čaj typu oolong môže byť voňavejší než ten najjemnejší francúzsky parfém. A čierne čaje sú priam legendárne, či už tým, ako príjemne nás zahrejú pri krbe za chladného zimného dňa alebo tým, koľko stránok krásnej literatúry, stoviek, ak nie tisícov, sa touto čarovnou témou zaoberá. Vyzretý pchu-er prospieva tráveniu a zbavuje telo napätia lepšie než pohár horúceho mlieka o polnoci. Vzácne žlté čaje sú priam božským nektárom a ich chuť je nezabudnuteľná. A biele čaje sú vynikajúcim dokladom toho, ako aj malý, neotvorený listový pupeň môže dodať nápoju arómu, o akej sa nám ani nesnívalo.

Táto kniha je o čaji dávnych národov, o čaji, ktorý je napriek tomu taký moderný a súčasný, o jemnom, prchavom kúzle všetky tieto veky pred našimi očami vykúzliť, o čarovnej moci najjemnejšieho zeleného čaju."
(voľne preložené z češtiny)

O autorke:
Radce milovnika zeleneho cajeDiana Rosen je autorkou niekoľkých kníh, spoluatorkou knihy The Tea Lover´s Companiion (Radca milovníka čaju) a vydavateľkou štvrťročníka Tea Talk: a newsletter on the pleasures of tea (Hovory o čaji: vestník o čajových radostiach). Pravidelne sa zaoberá tématikou čajov a príbuzných oblastí a publikuje príspevky o týchto knihách vo svojom domovskom štáte Kalifornii.

Obsah:
Poezie zeleného čaje  
Historie a tradice  
Zpracování čajových listů  
Čína – CHa (Čcha)  
Indie – Chai (Čáj)  
Japonsko – O-cha (O-ča)  
Čaje z dalších zemí
Příprava a skladování čaje  
Podávání čaje  
Čaj a zdraví  
Zdraví a krása  
Čaj v kuchyni  
Slovníček pojmů