Strava a choroby dýchacieho ústrojenstva - časť 2.
(z pohľadu odborníka na Makrobiotiku)
Kushi Michio

Bronchitída a zápal pľúc

Aby sme pochopili kondíciu, z ktorej vychádzajú tieto ochorenia, predstavme si určitú obdobu medzi dýchacím systémom a stromom. Pľúca sa v mnohom podobajú obrátenému stromu. Korene a kmeň sú kompaktné, listy sú viac rozptýlené - expandované. Listy, ktoré majú charakter jin, priťahujú jangový oxid uhličitý a vylučujú (odpudzujú) jinový kyslík. V pľúcach je to opačne. Priedušnica, ktorá odpovedá kmeňu stromu, je dutá (jin), kdežto alveoly, odpovedajúce listom, sú kompaktnejšie (jang). Jang alveoly priťahujú jinový kyslík a vylučujú (opudzujú) jangový oxid uhličitý.

Bronchitída postihuje bronchiálny kmeň, t.z. tú časť pľúc, ktorá má charakter jin. Preto bývajú postihnutí skôr ľudia slabšej (jin) konštitúcie a ochorenie máva vlečúci sa priebeh. Ak preniká zápal do hĺbky, postihuje alveoly a vyvíja sa zápal pľúc (pneumónia). Klasický zápal pľúc je ochorenie viac jang. Postihuje osoby silnejšie, robustnejšie, pevnejšie - jangovejšie. Väčšinou sú to veľkí jedáci mäsa, ktoré je tiež jang. Ochorenie prepuká náhle, priebeh je obvykle prudký.

A. Bronchitída

Toto ochorenie býva sprevádzané kašľom a bolestiami na prsiach. Opakované "nachladnutia" sú len slabšou formou bronchitídy. Bronchitída má charakteristiku ochorenia jin:

1. Priebeh je vlečúci a po liečbe ustupuje ochorenie len pozvoľna.
2. Vyskytuje sa na jeseň.
3. Základným prvkom eliminácie je kašeľ (expanzia).
4. Horúčka býva len slabá.

K bronchitíde vedie nadmerný príjem týchto potravín: chladených nápojov, ovocia, zmrzliny a cukru. Preto je vhodné si k liečbe zvoliť vynechanie týchto pokrmov a zahájenie štandardného makrobiotického režimu ... (skrátený úryvok o liečbe)

B. Zápal pľúc

Zápal pľúc je ochorenie typu jang:

1. Prepuká náhle, priebeh je búrlivý a bez účinnej liečby môže behom niekoľkých dní končiť smrťou.
2. Najčastejšie sa vyskytuje na jar a v lete.
3. Kašeľ nie je typickým príznakom (na rozdiel od bronchitídy).
4. Horúčka býva pravidelne vysoká.

Zápal pľúc môže byť skomplikovaný zlyhaním srdca, ktoré končí smrťou. Príčinou tohoto ochorenia je opakovaná konzumácia potravín extrémne jang: mäsa, vajec a ďalších živočíšných produktov. I keď je základnou príčinou jang, vlastné príznaky sú vyvolané potravinami jin, ku ktorým je pacient priťahovaný. Medzi ne patrí napr. ovocie, chladené nápoje, šťavy, cukor a podobne. Vegetariáni obvykle nemajú sklon k zápalu pľúc. K liečbe je vhodné si zvoliť vynechanie týchto pokrmov a zahájenie štandardného makrobiotického režimu ... (skrátený úryvok o liečbe)

Senná nádcha

Senná nádcha je alergická reakcia nosnej sliznice, spojená s nepríjemnými sprievodnými príznakmi: nadmernou sekréciou z nosa, kýchaním, otokom nosnej sliznice a zápalom spojiviek. Môže sa objaviť i celková reakcia - horúčka.

Európska medicína vysvetľuje vznik tohoto chorobného stavu neprimeranou reakciou organizmu na vniknutí alergénov (väčšinou rastlinného peľu). Avšak primárnou príčinou nie je samotný peľ, ale práve tá neprimeraná reakcia organizmu na jeho prítomnosť. Vinníkom je teda samotný organizmus, lepšie povedané zle živený organizmus. Nevhodné sú mliečne výrobky, predovšetkým studené mlieko, ale tiež ovocie, cukor vo všetkých podobách a ďalšie jin potraviny. Peľ je jin, preto organizmus, ktorý je v extrémne jin kondícii, reaguje na stretnutie s ním okamžite. Dva podobné faktory sa odpudzujú. Pokus o vylúčenie alergénu, prebytkov a nánosov jin (hlien, tekutina) sa deje kýchaním a nadmerným vylučovaním z nosa a očí.

Mechanizmus vzniku tejto búrlivej reakcie si môžeme predstaviť takto: Telo je dlhodobo zaťažované uvedenými jin potravinami. Organizmus mobilizuje svoje obranné mechanizmy k udržaniu stáleho vnútorného prostredia a tak sa odpadové látky usadzujú v podobe lepkavého hlienu na slizniciach. Vdýchnutý peľ sa tu prilepí a pôsobí dráždivo. Senná nádcha a iné alergie sa ľahko vyliečia, keď sa pacient začne stravovať podľa makrobiotického režimu.