Zdroj mladistvého vzhľadu pleti
Klaus Oberbeil

Ak sa cítite unavení a starí, potom možno trpíte nedostatkom vitamínu A. Táto životne dôležitá živina zabíja v tele vírusy, baktérie a iných pôvodcov chorôb, zachováva telové bunky mladé a zdravé, posilňuje zrak a udržuje hladkú a pružnú pokožku. Vitamín A bol objavený už v roku 1931, keď sa prišlo na jeho chemickú štruktúru. Od r. 1947 sa vyrába synteticky, ale vedci už teraz odhalili pomocou presných analytických prístrojov tajomstvá tejto neuveriteľne mnohostrannej molekuly.

Karotenoidy – ochranný systém rastlín

V rastlinách majú karotenoidy za úlohu chrániť bunky pred oxidáciou a zničením. Aj človeka môžu ochrániť pred predčasným starnutím a chorobami.
Vitamín A vďačí za svoj vznik rastlinám. Tie počas svojho dlhého vývoja stále napádali agresívne látky, ako sú voľné radikály, huby, parazity, baktérie, vírusy a pod. Proti ich útokom si rastliny vytvorili obranné mechanizmy, ktoré z generácie na generáciu zlepšovali. Pôvodcami perfektného imunitného systému teda nie sme my ľudia, ale rastliny.

Zo svojho prostredia odoberajú atómy uhlíka, aby tak vytvorili komplikované molekulárne štruktúry – karotenoidy. Sú to farbivá, ktoré dodávajú rastlinám ich prekrásne sfarbenie. Aj za červenou a ružovou farbou lososa či homára alebo za červeňou peria plameniakov je obrovské nahromadenie molekúl karotenoidov. Prírode však nejde o krásu, pretože karotenoidy spĺňajú omnoho dôležitejšie funkcie. Chránia rastlinnú bunku pred nepriateľskými mikroorganizmami a zároveň sú dôležité aj pri fotosyntéze – štiepení molekúl vody na vodík a kyslík pomocou slnečného svetla.

Voľné radikály kontra karotenoidy

S príchodom dňa zavetria voľné radikály svoju šancu. Tieto agresívne, deštrukčné látky možno nazvať pomocníkmi slnka. Keď trávy, paprade, kvety alebo stromy uvoľňujú svoj kyslík, nastáva v každej jednotlivej rastlinnej bunke peklo! Prebieha to mimoriadne kontrolovane. Pritom sa voľné radikály snažia nechránené časti buniek zoxidovať, teda spáliť. Karotenoidy v tom bránia. Bez karotenoidov by ráno o deviatej hodine celá bohato kvitnúca flóra strednej Európy vyzerala ako hnedá povädnutá masa.

Podobne ako rastlinné bunky chránia karotenoidy aj ľudské bunky pred spálením. Bez karotenoidov by sa vnútro človeka v priebehu niekoľkých minút roztavilo a on by umrel.

Perfektné obranné zbrane

Vývojom karotenoidov, veľmi komplexných molekulárnych štruktúr, sa podarilo rastlinnému svetu vytvoriť perfektnú obrannú zbraň proti iným voľným radikálom. Lenže vznikali nové a nové druhy voľných radikálov, a tak si rastliny postupne vyzbrojili bunky viac ako 500 rôznymi karotenoidmi.

Keďže kvet, výhonok semenných rastlín, je mimoriadne citlivý, dostal najväčšie množstvo karotenoidov. Tak sa zrodila farebná nádhera kvitnúcej prírody.

Voľné radikály v bunkách

Protoplazma (bunková hmota) ľudských alebo zvieracích buniek sa takmer nelíši od plazmy rastlinných buniek. V každej z našich buniek tela sa deň a noc odohráva takpovediac peklo pri získavaní energie.

Miliardy elektrónov uháňajú rýchlosťou svetla v zdanlivo explozívnom zmätku, jasno a divo to tu horí a sviští. Aj tu hľadajú voľné radikály svoju šancu. Každá z týchto smrtiacich látok obsahuje jeden nespárený elektrón, (t.z. že majú obrovský hlad po jednom elektróne) a preniká do mitochondrií, spaľovacej pece buniek tepla, aby takýto elektrón ukoristila, či prípadne zoxidovala. Tým sa spúšťa zlovestný mechanizmus. Kontrolovaný ohňostroj, pri ktorom sa získava energia v bunke, napokon stratí svoju silu, dochádza k reťazovej reakcii, v dôsledku čoho je bunka čoskoro zničená.

Ochrana pred samospálením

Karotenoidy chránia pred spálením nielen rastliny, ale aj bunky v ľudskom tele. V opačnom prípade by sa pec, v ktorej vzniká energetický oheň, sama roztavila a zhorela. Bez karotenoidov a ďalších ochranných látok, ako napr. selén, by sa vnútro človeka v priebehu niekoľkých minút roztavilo a on by zomrel, pretože by sa súčasne zničili všetky bunky.

Pritom voľné radikály nepredstavujú žiadne zlo, je to mechanizmus prírody, ktorý zabíja staré a nové necháva žiť. Bez voľných radikálov by rastliny, zvieratá a ľudia prežívali donekonečna. Voľné radikály vyhľadávajú choré, teda nechránené bunky a usmrcujú ich. Tak sa slnko ako akýsi vodca stáva nielen pôvodcom všetkého života na zemi, ale aj regulátorom života a smrti.

Ten, kto vyzerá vitálne a sviežo, má vo svojich bunkách veľa karotenoidov. Naopak, v dôsledku nedostatku karotenoidov pôsobí človek staro, uvädnuto a ochabnuto.

Karotenoidy udržiavajú bunky mladé

Príroda nepozná žiadne choroby, iba staré alebo mladé bunky tela. Mladé bunky sú chránené karotenoidmi a inými látkami, preto ich voľné radikály a iné zabijácke organizmy nemôžu poškodiť. Ak majú ľudia bunkové steny nasýtené karotenoidmi, zostávajú oveľa dlhšie mladí, na rozdiel od tých, ktorých bunkové tkanivo trpí nízkou koncentráciou karotenoidov. Zvieratá vo voľnej prírode si iba preto do konca svojho života udržia krásnu kožušinu, operenie či šupiny, lebo ich bunky sú plné karotenoidov. Dôvod: stravujú sa fyziologicky správne, jedia teda iba to, čo vyžaduje ich organizmus.

Dôležitosť správne výživy

Bunky tela môžu svoje tkanivo obohatiť o karotenoidy iba vtedy, keď prúdia v dostatočnom množstve v mikroskopických vlásočniciach. Teda musíme sa postarať o to, aby v krvi plával s ostatnými látkami aj dostatok molekúl karotenoidov.

Máme iba jednu možnosť – prijímať viac stravy bohatej na karotenoidy. K nej patria tmavozelené, žlté a červené druhy ovocia a zeleniny ako:

- marhule
- brokolica
- mrkva
- tekvica
- mangold
- špenát