Kurkuma môže byť jedným z najefektívnejších výživových doplnkov. Mnoho kvalitných štúdií dokazuje, že má veľké prínosy pre váš telo a mozog.


1. Kurkuma obsahuje bioaktívne zlúčeniny s výbornými liečivými vlastnosťami
     Kurkuma je korenie, ktoré dáva kari žltú farbu. V Indii sa používa už tisícky rokov ako korenie a tiež liečivá bylina.
     V poslednej dobe veda začala podporovať to, čo sa už dlho vie vo východných kultúrach - kurkuma naozaj obsahuje zlúčeniny s liečivými vlastnosťami. (zdroj)

     Tieto zlúčeniny sa nazývajú kurkuminoidy, z ktorých najdôležitejší je kurkumín, ktorý je hlavnou aktívnou zložkou kurkumy. Má silné protizápalové účinky a je to zároveň veľmi silný antioxidant.

     Avšak obsah kurkumínu v kurkume nie je tak vysoký. Je to asi 3% hmotnosti. (zdroj)
     Väčšina štúdií o tejto byline používa výťažky z kurkumy, ktoré obsahujú väčšinou samotný kurkumín, pričom dávkovanie zvyčajne presahuje 1 gram za deň.
Bolo by veľmi ťažké dosiahnuť tieto úrovne kurkumínu len pomocou kurkumy samotnej.
     Preto, ak chcete mať plné účinky, musíte si vziať doplnok, ktorý obsahuje významné množstvo kurkumínu.

     Bohužiaľ, kurkumín sa zle absorbuje do krvného riečišťa. Vo vstrebávaní mu pomáha čierne korenie , ktoré obsahuje piperín, prírodnú látku, ktorá zvyšuje absorpciu kurkumínu o 2000%. (zdroj)
    Najlepšie kurkumínové doplnky obsahujú piperín, čo podstatne zvyšuje ich účinnosť.
     Kurkumín je tiež rozpustný v tukoch, takže môže byť dobrý nápad, aby ste si ho užívali s jedlom.

2. Curcumin je prirodzená protizápalová látka
     Zápal je neuveriteľne dôležitý. Pomáha nášmu organizmu bojovať proti "zahraničným" útočníkom a má tiež úlohu pri odstraňovaní škôd.
     Bez zápalu môžu patogény ako baktérie ľahko prevziať vaše telo a zabiť vás. Hoci akútny, krátkodobý zápal je prospešný, môže sa stať hlavným problémom, keď sa stane chronickým a nevhodne napadne vlastné tkanivá nášho tela.
     Chronický zápal na nízkej úrovni zohráva hlavnú úlohu v takmer každej chronickej západnej chorobe. Patria sem ochorenia srdca, rakovina, metabolický syndróm, Alzheimerova choroba a rôzne degeneratívne stavy. (zdroj, zdroj, zdroj)
     Preto všetko, čo môže pomôcť bojovať proti chronickému zápalu, má potenciálny význam pri prevencii a dokonca pri liečbe týchto ochorení.
     Kurkumín je silne protizápalový. V skutočnosti je tak silný, že zodpovedá účinnosti niektorých protizápalových liekov bez vedľajších účinkov. (zdroj, zdroj, zdroj)
     Blokuje NF-kB, molekulu, ktorá sa dostáva do jadier buniek a zapína gény súvisiace so zápalom. Predpokladá sa, že NF-kB hrá hlavnú úlohu pri mnohých chronických ochoreniach. (zdroj, zdroj)
     Kurkumín je bioaktívna látka, ktorá bojuje proti molekule zápalu. (zdroj, zdroj, zdroj)3. Kurkuma výborne zvyšuje antioxidačnú kapacitu tela
     Predpokladá sa, že oxidačné poškodenie je jedným z mechanizmov starnutia a mnohých chorôb. Zahŕňa voľné radikály, vysoko reaktívne molekuly s nepárovými elektrónmi.
     Voľné radikály majú tendenciu reagovať s dôležitými organickými látkami, ako sú mastné kyseliny, bielkoviny alebo DNA.
     Hlavným dôvodom, prečo sú antioxidanty tak prínosné, je, že chránia vaše telo pred voľnými radikálmi.

     Kurkumín je silný antioxidant, ktorý môže neutralizovať voľné radikály vďaka svojej chemickej štruktúre, navyše zvyšuje aktivitu vlastných antioxidantov vášho tela. (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj, zdroj)
     Týmto spôsobom kurkumín prináša jeden alebo dva údery proti voľným radikálom. Zablokuje ich priamo a potom stimuluje vlastné antioxidačné obranné prostriedky.

4. Kurkumín posilňuje neurotrofický faktor odvodený z mozgu, spojený so zlepšenou funkciou mozgu a nižším rizikom ochorení mozgu
     V priebehu jedného výskumu sa predpokladalo, že neuróny sa nedokázali rozdeliť a rozmnožiť po ranom detstve. Teraz je však známe, že k tomu dôjde.
     Neuróny sú schopné vytvárať nové spojenia, ale v určitých oblastiach mozgu sa tiež môžu množiť a zvyšovať počet.
     Jedným z hlavných dôvodov tohto procesu je neurotrofický faktor odvodený z mozgu (BDNF), ktorý je typom rastového hormónu, ktorý funguje vo vašom mozgu. (zdroj)
     Veľa spoločných mozgových porúch bolo spojených so zníženými hladinami tohto hormónu vrátane depresie a Alzheimerovej choroby. (zdroj, zdroj)
Zaujímavé je, že kurkumín môže zvýšiť hladiny BDNF v mozgu. (zdroj, zdroj)

     Týmto spôsobom môže byť účinná pri oddialení alebo dokonca zvrátení mnohých ochorení mozgu a zníženia mozgovej funkcie súvisiaceho s vekom. (zdroj)
     Môže tiež zlepšiť pamäť a urobiť Vás múdrejším, čo sa zdá byť logické vzhľadom na jej účinky na úrovne BDNF. Avšak kontrolované štúdie u ľudí sú potrebné na potvrdenie tohto. (zdroj)


5. Kurkumín znížuje riziko srdcových ochorení
     Ochorenie srdca je číslo 1 príčinou smrti na svete. (zdroj)
Výskumníci ju študovali mnoho desaťročí a naučili sa veľa o tom, prečo sa to deje.
     Curcumin môže pomôcť zvrátiť mnoho krokov v procese srdcového ochorenia. (zdroj)
Hlavnou výhodou kurkumínu, pokiaľ ide o ochorenie srdca, je zlepšenie funkcie endotelu, čo je výstelka vašich krvných ciev.

     Je dobre známe, že endotelová dysfunkcia je hlavným motorom ochorenia srdca a zahŕňa neschopnosť vášho endotelu regulovať krvný tlak, zrážanie krvi a rôzne ďalšie faktory. (zdroj)
     Niekoľko štúdií naznačuje, že kurkumín vedie k zlepšeniu funkcie endotelu. Jedna štúdia zistila, že je rovnako účinná ako cvičenie, zatiaľ čo iná ukazuje, že funguje rovnako ako liek Atorvastatín. (zdroj, zdroj)

     Kurkumín navyše znižuje zápal a oxidáciu (ako je uvedené vyššie), ktoré zohrávajú úlohu aj pri srdcovom ochorení.

     Jedna štúdia randomizovala 121 ľudí, ktorí podstúpili chirurgiu bypassu koronárnej artérie, buď placebo alebo 4 gramy kurkumínu denne, niekoľko dní pred a po operácii.
Kurkumínová skupina mala 65% znížené riziko srdcového infarktu v nemocnici. (zdroj)

6. Kurkuma môže pomôcť predchádzať (a možno aj liečiť) rakovinu
     Rakovina je strašné ochorenie, ktoré sa vyznačuje nekontrolovaným rastom buniek.
Existuje veľa rôznych foriem rakoviny, ktoré stále majú niekoľko spoločných vecí. Zdá sa, že niektoré z nich sú ovplyvnené doplnkami s obsahom kurkumínu. (zdroj)

     Kurkumín bol študovaný ako prospešná bylina pri liečení rakoviny a bolo zistené, že ovplyvňuje rast, vývoj a šírenie rakoviny na molekulárnej úrovni. (zdroj)
Štúdie ukázali, že môže prispieť k úmrtiu rakovinových buniek a znížiť angiogenézu (rast nových krvných ciev v nádoroch) a metastázy (šírenie rakoviny). (zdroj)

     Viaceré štúdie naznačujú, že kurkumín môže znížiť rast nádorových buniek v laboratóriu a inhibovať rast nádorov u testovaných zvierat. (zdroj, zdroj)
Či vysoká dávka kurkumínu (s výhodou ako je piperín) môže pomôcť pri liečení rakoviny u ľudí, ešte nebolo riadne študované.

     Existujú však dôkazy, že môže zabrániť vzniku rakoviny v prvom rade, najmä rakoviny tráviaceho systému, ako je kolorektálna rakovina.
V 30-dňovej štúdii u 44 mužov s léziami v hrubom čreve, ktoré sa zmenili rakovinu, 4 gramy kurkumínu denne znížili počet lézií o 40%. (zdroj)
     Možno, že kurkumín sa bude používať spolu s bežnou liečbou. Je príliš skoro toto povedať s istotou, ale vyzerá to sľubne a intenzívne sa to skúma.

7. Curcumin môže byť užitočný pri prevencii a liečbe Alzheimerovej choroby
Alzheimerova choroba je najbežnejšou neurodegeneratívnou chorobou na svete a hlavnou príčinou demencie.
     Bohužiaľ, zatiaľ nie je k dispozícii žiadna dobrá liečba pre Alzheimerovu chorobu.
Na obzore je dobrá správa, pretože kurkumín preukázal prekročenie hematoencefalickej bariéry. (zdroj)

     Je známe, že zápal a oxidačné poškodenie zohrávajú úlohu pri Alzheimerovej chorobe a kurkumín má priaznivé účinky na obe. (zdroj)
Kľúčovým znakom Alzheimerovej choroby je okrem toho nahromadenie proteínových spletencov nazývaných amyloidné plaky. Štúdie ukazujú, že kurkumín môže pomôcť vyčistiť tieto plaky. (zdroj)

     Či vie kurkumín skutočne spomaliť alebo dokonca zvrátiť progresiu Alzheimerovej choroby u ľudí, je v súčasnosti neznámy a treba ho správne študovať.


8. Pacienti s artritídou veľmi dobre reagujú na doplnky kurkumínu
     Artritída je v západných krajinách bežným problémom.
Existuje niekoľko rôznych typov, z ktorých väčšina zahŕňa zápal v kĺboch.
     Vzhľadom na to, že kurkumín je silná protizápalová zlúčenina, má zmysel, že môže pomôcť pri artritíde.
Niekoľko štúdií ukazuje, že to je pravda.
V štúdii u ľudí s reumatoidnou artritídou bol kurkumín ešte účinnejší ako protizápalové liečivo. (zdroj)
     Mnohé ďalšie štúdie skúmali účinky kurkumínu na artritídu a zaznamenali zlepšenie rôznych symptómov. (zdroj, zdroj)

9. Štúdie ukazujú, že kurkumín má neuveriteľné prínosy proti depresii
     Curcumin ukázal istú pomoc pri liečbe depresie. (zdroj)
V kontrolovanej štúdii bolo 60 osôb s depresiou rozdelené do troch skupín
     Jedna skupina si vzala Prozac, ďalšia skupina jeden gram kurkumínu a tretia skupina Prozac a kurkumín.

     Po 6 týždňoch, curcumin viedol k zlepšeniu, ktoré bolo podobné ako Prozac. Skupina, ktorá užívala Prozac a kurkumín, mala najlepšie výsledky. (zdroj)
Podľa tejto malej štúdie je kurkumín rovnako účinný ako antidepresívum.
     Depresia je tiež spojená so zníženými hladinami neurotrofného faktora odvodeného z mozgu (BDNF) a zmenšujúcim sa hipokampusom, oblasťou mozgu s úlohou v učení a pamäti.
     Kurkumín zvyšuje hladiny BDNF a potenciálne zvráti niektoré z týchto zmien. (zdroj)
     Existuje tiež dôkaz, že kurkumín môže posilniť neurotransmitery mozgu serotonín a dopamín. (zdroj, zdroj)

10. Curcumin môže pomôcť pri starnutí a v boji s vekom súvisiacimi chronickými chorobami
     Ak môže kurkumín skutočne pomôcť predchádzať ochoreniam srdca, rakovine a Alzheimerovej chorobe, mali by byť zrejmé prínosy pre dlhovekosť .
     Z tohto dôvodu sa kurkumín stal veľmi populárnym doplnkom proti starnutiu. (zdroj)
Avšak vzhľadom na to, že oxidácia a zápal majú pravdepodobne vplyv na starnutie, môže mať kurkumín účinky, ktoré presahujú iba prevenciu ochorenia. (zdroj)