Vytlačiť
Kategória: Korenie a bylinky


Aníz, tiež nazývaný Pimpinella anisum, je rastlina, ktorá pochádza z rovnakej rodiny ako mrkva, zeler a petržlen.

Môže vyrastať až 3 metre vysoký, produkuje kvety a malé biele ovocie známe ako semeno anízu.

Aníz má výraznú, sladkovodnú chuť a často sa používa na pridanie chuti k dezertom a nápojom.

Je tiež známy svojimi silnými vlastnosťami podporujúcimi zdravie a pôsobí ako prírodný prostriedok na pomoc liečbe rôznych ochorení.

Tu je 7 výhod a využitie semien anízu, podporovaných vedou:


1. Bohatý na živiny
Napriek tomu, že sa anízové ​​semeno používa v relatívne malých množstvách, každá porcia obsahuje množstvo dôležitých mikroživín.

Aníz je najmä bohatý na železo, čo je životne dôležité pre produkciu zdravých krviniek vo vašom tele. (zdroj)

Obsahuje tiež malé množstvo mangánu, kľúčovej živiny, ktorá pôsobí ako antioxidant a je nevyhnutná pre metabolizmus a vývoj. (zdroj)

Jedna polievková lyžica (7 gramov) anízu poskytuje približne: (zdroj)

Kalórie 23
Proteín 1 g
Tuk 1 g
Sacharidy 3 g
Vláknina 1 g
Železo 13% odporúčaného denného príjmu (ODP)
Mangán 7% ODP
Vápnik 4% ODP
Horčík 3% ODP
Fosfor 3% ODP
Draslík 3% ODP
Meď 3% ODP


Väčšina receptov bude pravdepodobne vyžadovať menej ako polievkovú lyžicu anízu.

2. Môže znížiť príznaky depresie
Depresia je bežná a oslabujúca choroba, ktorá postihuje až 25% žien a 12% mužov na celom svete. (zdroj)

Zaujímavé je, že niektoré výskumy zistili, že anízové ​​semeno môže pomôcť pri liečbe depresie.

Jedna štúdia ukázala, že výťažok z anízových semien vykazoval silné antidepresívne vlastnosti u myší a bol rovnako účinný ako bežný recept na liečbu depresie. (zdroj)

Navyše, v ďalšej štúdii na 107 ľuďoch, bol preukázaný účinok na zníženie príznakov popôrodnej depresie. (zdroj

Podobne, v štvortýždňovej štúdii na 120 ľudí, užívanie kapsuly s 200 mg anízového oleja trikrát denne výrazne znížilo príznaky miernej až stredne ťažkej depresie v porovnaní s kontrolnou skupinou. (zdroj)

3. Chráni pred žalúdočnými vredmi
Žalúdočné vredy sú bolesti, ktoré sa tvoria v žalúdku, čo spôsobuje príznaky ako porucha trávenia, nevoľnosť a pálenie hrudi.

Hoci tradičná liečba zvyčajne zahŕňa použitie liekov na zníženie produkcie žalúdočnej kyseliny, predbežný výskum naznačuje, že anízové ​​semeno by mohlo pomôcť zabrániť vredom žalúdka a znížiť príznaky.

Napríklad jedna štúdia na zvieratách poznamenala, že aníz redukuje sekréciu žalúdočnej kyseliny, pomáha predchádzať tvorbe žalúdočných vredov a chráni bunky pred poškodením. (zdroj)

Výskum účinkov osiva anízu na žalúdočné vredy je však stále veľmi obmedzený.

Sú potrebné dalšie štúdie na pochopenie, ako môže aníz ovplyvniť tvorbu vredov a symptómy u ľudí.

4. Zabraňuje rastu húb a baktérií
Štúdie ukazujú, že anízové ​​semeno a jeho zlúčeniny majú silné antimikrobiálne vlastnosti, ktoré zabraňujú infekciám a blokujú rast húb a baktérií.

Jedna skúšobná skúška ukázala, že anízové ​​semeno a anízový esenciálny olej boli obzvlášť účinné proti určitým druhom húb vrátane kvasiniek a dermatofytov, čo je druh huby, ktorá môže spôsobiť ochorenie kože. (zdroj)

Anetol, aktívna zložka v semenách anízu, tiež redukuje rast baktérií.

V jednej skúške anetol zablokoval rast špecifického druhu baktérií, ktorý spôsobuje choleru, infekciu charakterizovanú ťažkou hnačkou a dehydratáciou. (zdroj)

Je však potrebný ďalší výskum, aby sme zistili, ako môže aníz ovplyvniť rast húb a baktérií u ľudí.

5. Mohol by pomôcť uvoľniť príznaky menopauzy
Menopauza je prirodzený pokles ženských reprodukčných hormónov počas starnutia, čo má za následok príznaky, ako sú návaly horúčky, únava a suchá pokožka.

Predpokladá sa, že anízové ​​semeno napodobňuje účinky estrogénu vo vašom tele, čo môže znížiť príznaky menopauzy. (zdroj)

V jednej štvortýždňovej štúdii 72 žien s horúčkami, užívalo kapsulu obsahujúcu 330 mg anízu trikrát denne. Tie, ktoré užívali aníz, zaznamenali takmer 75% zníženie závažnosti a frekvencie návalov horúčky. (zdroj)

Niektoré zo zlúčenín v semenách anízu môžu tiež pomôcť zabrániť úbytku kostí, jeden z charakteristických príznakov menopauzy, ktorý sa vyskytuje ako dôsledok poklesu hladín estrogénu vo vašom tele. (zdroj)

Jedna štúdia zistila, že esenciálny olej anízu je zložený 81% z anetolu pomáha predchádzať úbytkom kostí a chráni proti osteoporóze u potkanov. (zdroj)

Napriek týmto sľubným výsledkom je potrebný ďalší výskum, aby sa určilo, ako môže aníz sám o sebe ovplyvniť symptómy menopauzy u žien.

6. Môže vyrovnať hladiny cukru v krvi
Niektoré výskumy naznačujú, že anetol, aktívna zložka v semenách anízu, môže udržať hladiny cukru v krvi pod kontrolou, keď je spojená so zdravou výživou.

V jednej 45-dňovej štúdii u diabetických potkanov pomohol anetol znížiť vysokú hladinu cukru v krvi zmenou hladín niekoľkých kľúčových enzýmov. Anetol tiež zlepšil funkciu buniek pankreasu, ktoré produkujú inzulín. (zdroj)

Iná štúdia na zvieratách tiež uvádza, že anetol zlepšuje hladinu cukru v krvi u potkanov s cukrovkou. (zdroj)

Majte na pamäti, že v týchto štúdiách sa používa koncentrovaná dávka anetolu - oveľa vyššia ako to, čo sa vyskytuje v typickej porcii anízu.

Sú potrebné ďalšie štúdie na posúdenie toho, ako môže aníz ovplyvniť hladiny cukru v krvi u ľudí.

7. Môže znížiť zápal
V mnohých prípadoch sa zápal považuje za normálnu reakciu imunitného systému na ochranu pred úrazmi a infekciou.

Vysoké úrovne dlhodobého zápalu sú však spojené s chronickými ochoreniami, ako sú srdcové choroby, rakovina a cukrovka. (zdroj)

Štúdie na zvieratách naznačujú, že anízové semeno môže zmierniť zápal a zlepšiť podporu zdravia a prevenciu chorôb.

Napríklad jedna štúdia u myší ukázala, že olej z anízových semien znížil opuch a bolesť. (zdroj)

Iný výskum naznačuje, že anízové ​​semeno má vysoký obsah antioxidantov, čo môže znížiť zápal a zabrániť ochoreniam spôsobujúcim oxidačné poškodenie. (zdroj)Možné vedľajšie účinky:
Väčšina ľudí môže bezpečne konzumovať aníz bez rizika nepriaznivých vedľajších účinkov.

Môže to však spôsobiť alergickú reakciu, najmä ak ste alergickí na rastliny v rovnakej rodine - ako fenykel, zeler, petržlen alebo kôpor.

Navyše anízové ​​vlastnosti napodobňujúce estrogén by mohli zhoršiť príznaky chorôb citlivých na hormóny, ako je rakovina prsníka alebo endometrióza. (zdroj, zdroj)

Ak ste v minulosti mali tieto príznaky, pokračujte v užívaní a konzultujte so svojím lekárom, ak máte akékoľvek obavy.Dávkovanie a doplnky:
Aj keď sa bežne nakupujú ako sušené semená, aníz je dostupný aj v oleji, v prášku a vo forme extraktu.

Anízové semeno, olej a extrakt môžu priniesť príjemnú chuť do pečiva a cukríkov alebo zlepšiť vôňu mydlových a kožných krémov.

Väčšina receptov vyžaduje niekoľko čajových lyžičiek (4-13 gramov alebo 5-15 ml) anízu, oleja alebo extraktu.

Majte na pamäti, že každý recept obsahuje rôzne koncentrácie anízu, takže je dôležité upraviť recept v závislosti od toho, aký recept používate.

Napríklad, ak recept vyžaduje 1 čajovú lyžičku (5 ml) výťažku z anízu, môžete vymeniť 1/4 čajovej lyžičky (1 ml) anízového oleja alebo 2 čajové lyžičky (8 gramov) anízu.

Liečivé použitie dávky (od 600 mg do 9 g denne) anízu sa preukázali ako účinné pri liečbe chorôb, napríklad depresie. (zdroj, zdroj)

Dávky až do 20 gramov anízu sa považujú za bezpečné pre zdravých dospelých. (zdroj)