Vytlačiť
Kategória: Korenie a bylinkyHviezdicový aníz (Badián) je korenie z ovocia čínskeho stálezeleného stromu Illicium verum .

Je vhodne pomenovaný pre hviezdicovité struky, z ktorých sa zberajú semená korenia a majú chuť, ktorá pripomína sladovnicu.

Vzhľadom k podobnostiam ich chuti a názvov, hviezdicový aníz je často zmätený s anízom, aj keď tieto dve korenia nemajú príbuznosť.

Hviezdicový aníz je známy nielen svojou výraznou chuťou a kulinárskymi aplikáciami, ale aj svojimi liečivými výhodami.

Tento článok hodnotí prínosy, použitie a potenciálne riziká hviezdicového anízu.

Bohatý na bioaktívne zložky.

Byliny a korenie sú často nevyspytateľní hrdinovia zdravia a výživy sveta a hviezda anízu môže byť výnimkou.

Informácie o jeho obsahu vitamínov a minerálov chýbajú, ale vzhľadom na malé množstvo korenia, ktoré sa dá použiť kedykoľvek, môže byť nutričná hodnota menej významná. (zdroj)

Napriek tomu je to impozantný zdroj niekoľkých silných bioaktívnych zlúčenín, ktoré sú životne dôležité pre zdravie.

Najcennejšou zložkou hviezdicového anízu môže byť jeho hustá zásoba flavonoidov a polyfenolov. Tie môžu byť v prvom rade zodpovedné za široké uplatnenie a liečebné výhody korenia. (zdroj)

Niektoré z hlavných zlúčenín podporujúcich zdravie, ktoré sa nachádzajú v hviezdicovom aníze, zahŕňajú. (zdroj, zdroj, zdroj)

- Linalool
- Quercetin
- Anetolu
- Kyselina škikimová
- Kyselina galová
- Limonene

Spoločne tieto zlúčeniny môžu prispievať k antioxidačným, protizápalovým a antimikrobiálnym vlastnostiam hviezdicového anízu.

Niektoré výskumy na zvieratách a skúmavkách naznačujú, že antioxidačná kapacita tohto korenia môže dokonca mať protirakovinové vlastnosti, ako napríklad zmenšenie veľkosti nádoru. (zdroj, zdroj)

V konečnom dôsledku je potrebný ďalší výskum na lepšie pochopenie toho, ako môžu bioaktívne zlúčeniny v hviezdicovom aníze podporovať ľudské zdravie.

Liečivé výhody badiánu
Hviezdicový aníz sa používa v tradičnej čínskej medicíne už tisíce rokov a bol prijatý aj do niektorých praktík západnej medicíny.

Jeho nárast popularity je vo veľkej miere spôsobený jej antimikrobiálnymi vlastnosťami a farmakologickým potenciálom.

Antivírusové schopnosti

Jeden z najpopulárnejších farmakologicky dôležitých atribútov hviezdicového anízu je jeho obsah šikimovej kyseliny.

Kyselina šikimová je zlúčenina so silnými antivírusovými vlastnosťami. V skutočnosti je to jedna z hlavných účinných látok v Tamiflu, populárnom lieku na liečbu chrípky. (zdroj)

V súčasnosti je hviezdicový aníz primárnym zdrojom kyseliny šikimovej používanej na vývoj farmaceutických výrobkov. Vzhľadom na to, že chrípková pandémia sa naďalej vyskytuje ako hrozba pre globálne zdravie, dopyt po hviezdicovom aníze stúpa. (zdroj)

Niektoré výskumy skúmavky tiež ukázali, že esenciálny olej hviezdicového anízu môže liečiť iné typy vírusových infekcií, vrátane herpes simplex typu 1. (zdroj)

Hoci je hviezdicový aníz často používaný na liečbu chrípky, je potrebný ďalší výskum na ďalšie pochopenie jeho potenciálu na liečbu iných vírusových infekcií u ľudí.

Antifungálne vlastnosti

Hviezdicový aníz je bohatým zdrojom flavonoidu anetolu. Táto zmes je zodpovedná za výraznú chuť korenia a ponúka silné protiplesňové účinky.

Niektoré poľnohospodárske výskumy zistili, že trans-anetol odvodený od hviezdice anízu môže inhibovať rast patogénnych húb u niektorých jedlých plodín. (zdroj)

Výskum skúmaviek naznačuje, že iné bioaktívne zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v esenciálnom oleji z hviezdicového anízu, ako terpén linalool, môžu potlačiť tvorbu biofilmu a bunkovej steny infekčných húb u ľudí. (zdroj)

Je potrebný ďalší výskum na lepšie pochopenie aplikácií hviezdicového anízu na liečbu plesňových infekcií u ľudí.

Antibakteriálne výhody
Ďalším dôležitým liečebným prínosom hviezdicového anízu je jeho schopnosť inhibovať rast baktérií, ktorý sa podieľa na rôznych bežných ochoreniach.

Niektoré výskumy ukázali, že extrakt hviezdice je rovnako účinný ako antibiotiká proti viacerým patogénnym baktériám odolným voči liekom. To môže byť obzvlášť užitočné pre budúci vývoj nových liekov voči antibiotikám. (zdroj)

Štúdie skúmaviek tiež ukázali, že bioaktívne zlúčeniny vo hviezdici anízu môžu byť účinné pri liečbe infekcií močových ciest spôsobených rôznymi baktériami. (zdroj)

Samostatná štúdia odhalila, že extrakt hviezdicového anízu je trochu účinný pri znižovaní rastu E.coli na Petriho miske, hoci to nebolo tak účinné ako bežné antibiotické liečenie. (zdroj)

V súčasnosti je väčšina výskumov o antibakteriálnych vlastnostiach hviezdicového anízu obmedzená na štúdie so zvieratami a skúmavkami. Ďalšie štúdie sú potrebné na lepšie pochopenie toho, ako môže byť toto korenie použité na podporu ľudského zdravia.

Ľahko ho pridáte do vášho varenia

Hviezdicový aníz má výraznú chuť sladkého drievka podobnú chuti anízu alebo fenyklu, hoci nie je príbuzná ani jednému z týchto korenín. Spáruje sa dobre s koriandrom, škoricou, kardamonom a klinčekom.

Pri varení môže byť hviezdicový aníz použitý v celku alebo vo forme prášku.

Často sa používa v klasických čínskych, vietnamských, indických a stredovýchodných kuchyniach, najmä ako prostriedok na zvýšenie chuti v bujóne, polievkach a kari.

Je známa svojou prítomnosťou v čínskych "5 koreniach" a indických "Garam Masala".

V tradičnej čínskej a ľudovej medicínskej praxi je hviezdicový aníz ponorený do vody. Získaný čaj používajú na liečbu respiračných infekcií, nauzey, zápchy a iných problémov súvisiacich s trávením.

Hviezdicový aníz je tiež skvelým doplnkom k sladkým jedlám a dezertom, ako sú pečené ovocie a koláče.

Ak ste predtým nikdy nepoužívali toto korenie vo vašich kulinárskych záľubách, začnite s malým množstvom a pridajte viac podľa chuti, aby ste sa vyhli príliš výraznej chuti.

Pokúste sa posypať práškový hviezdicový aníz do ďalšej dávky muffinov alebo hodiť niekoľko celých strukov do ďalšieho hrnca polievky na zvýraznenie chuti.

Možné riziká
Čistý čínsky hviezdicový aníz je všeobecne považovaný za bezpečný pre väčšinu ľudí. Existuje však len málo hlásení o alergických reakciách. (zdroj)

Pre všeobecnú populáciu je vážnejším záujmom blízky príbuzný čínskeho korenia - vysoko toxického japonského hviezdicového anízu.

Je známe, že japonský hviezdicový aníz obsahuje silné neurotoxíny, ktoré môžu viesť k vážnym fyzickým symptómom vrátane záchvatov, halucinácií a nauzey. (zdroj)

Japonský hviezdicový anýz vyzerá takmer identicky s čínskym náprotivkom a u niektorých komerčne dostupných zdrojov čínskeho hviezdicového anízu sa zistilo, že sú zmiešané s japonským korením.

Okrem toho boli hlásené prípady závažných, potenciálne smrteľných reakcií na hviezdicový anízu u dojčiat. (zdroj)

Predpokladá sa, že tieto prípady boli spôsobené neznámym kontaminovaním japonským korením. Preto sa odporúča, aby hviezdicový aníz nebol podaný dojčatám a deťom. (zdroj)

Ak chcete postupovať s opatrnosťou, je dobré skontrolovať zdroj hviezdicového anízu, ktorý kupujete, aby ste sa uistili, že ide o čisto čínsku odrodu.

Ak si nie ste úplne istý zdrojom alebo čistotou, môže byť tiež dobrou radou nepoužívať príliš veľa naraz, aby ste sa vyhli náhodnej intoxikácii.