Incan Goldenberries - Stratený poklad InkovIncan Goldenberries, niekedy nazývané aj "exotické hrozienka", sú sušené plody Physalis Peruviana. Táto rastlina, pochádzajúca pôvodne z Peru a Chile, sa dnes pestuje v tropických a subtropických oblastiach všetkých kontinentov. Je to vzdialená príbuzná paradajky, ktorá dorastá do výšky cca 1m.


 

Plody sú ukryté v ochrannej šupke, ktorá ich ochraňuje pred škodcami a preto sa pri ich pestovaní nemusia používať nebezpečné chemikálie. Vyznačujú sa veľmi príjemnou, mierne sladkokyslou chuťou, ktorá pripomína pomaranče.
 

Goldenberries majú vysoký obsah vitamínu C - iba 50g sušených plodov dokáže zabezpečiť jeho dennú odporúčanú dávku. 100g ovocia pokryje dennú odporúčanú dávku vitamínu A. Vďaka obsahu Beta-karoténu pôsobí priaznivo na zrakové nervy. Goldenberries sú tiež dobrým zdrojom vitamínu P - rutínu.

Rutín patrí do skupiny bioflavonoidov, rastlinných antioxidantov, ktorý spoločne s vitamínom C pôsobí blahodarne na obranyschopnosť organizmu, posilňuje steny a zlepšuje pružnosť krvných vlásočníc,preventívny účinok na vznik srdcovo-cievnych ochorení a spomaľuje starnutie na bunkovej úrovni.
 

Incan Goldenberries - Stratený poklad Inkov Napriek tomu, že sa jedná o ovocie, Incan Goldenberries predstavujú zaujímavý zdroj fosforu, železa a niektorých vitamínov skupiny B. Pozoruhodný je aj obsah bielkovín, ktoré tvoria 16% energetickej hodnoty sušeného ovocia.
 

Majú tiež diuretické účinky a vďaka ich blahodarnému vplyvu na vylučovací systém a prostatu ich prirovnávajú k brusniciam. V tradičnej juhoamerickej kultúre boli využívané aj na čistenie tráviaceho traktu od parazitov. Celkovo napomáhajú prečisťovať krv a obličky.
 

Vďaka nízkemu glykemickému indexubezpečnou pochúťkou pre všetkých.
 

Incan Goldenberries - Stratený poklad Inkov Sušené plody možno konzumovať priamo, alebo ich pridať do vločkových a orieškových zmesí. Sú aj výbornou surovinou na výrobu džemu. Stačí ich na 2 hodiny namočiť do vody, tak aby ich akurát zakrývala a potom aj vodou v ktorej sa namáčali rozmixovať. Vďaka prirodzenému vysokému obsahu pektínov hmota stuhne aj bez varenia. Je možné dochutiť na požadovanú sladkosť medom, alebo sirupom.

Sušené pri nízkych teplotách a bez použitia konzervačných látok.
 

Vďaka svojmu zloženiu a výnimočným vlastnostiam sa Goldenberries právom zaraďujú medzi takzvané "superpotraviny".