CROTON LECHLERI / DRAČIA KRVRodina: Euphorbiaceae
Rod: Croton
Druhy: lechleri, salutaris, palanostigma
Synonymá: Croton draco
Bežné názvy: Sangre de drago, sangre de drago, dragon’s blood, drago, sangue de drago, sangue de agua

Využívaná časť: živica/miazga

Priaznivé účinky:
     Dračia krv, alebo Sangre de drago je stredne veľký až veľký strom, ktorý dorastá do výšky 10-20m, vysoko v hornatej oblasti Amazonky Peru, Ekvádoru a Kolumbie. Jeho vysoký kmeň má zvyčajne priemer okolo 30 - 45cm pred samotným zberom, a je pokrytý hladkou, škvrnitou kôrou. Má veľké, jasne zelené listy v tvare srdca a unikátne, zelené a biele kvety na dlhých stonkách. Jeho peruánske meno, sangre de drago, znamená "krv draka" (v španielskom jazyku) Keď je kmeň stromu odrezaný alebo zranený vyteká tmavočervená  hustá živica, čo vyzerá ako keby strom krvácal. Podľa toho získal aj svoje meno v miestnych kemňoch. Rod Croton so svojími 750 druhmi stromov a kríkov bohatých na aktívne alkaloidy, z ktorých niekoľko druhov je dobre známych pre svoje liečivé použitie ako preháňadlá alebo toniká.História:
     Sangre de drago je červená šťava alebo latex, ktorá má dlhú históriu. Domorodé kmene ju využívajú v dažďovom pralese a v Južnej Amerike. Najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1600, kedy španielsky prírodovedec a prieskumník P. Bernabé Cobo zistil, že liečivá sila miazgy bola známa v celých kmeňoch Mexika, Peru a Ekvádoru. Po stáročia bola živica nanášaná na rany, aby sa zastavilo krvácanie, urýchlilo hojenie rán, chránili zranenia pred infekciou. Živica na vzduchu rýchlo schne a tvorí bariéru, podobne ako "druhá koža". Živica Sangre de drago je využívaná domorodcami a miestnymi ľudmi v Peru na rany, zlomeniny, hemoroidy.
Vnútorne sa využíva na črevné a žalúdočné vredy a ako sprcha na vaginálny výtok. Ďalšie domorodé využitie zahŕňa liečbu črevných infekcií, zápalov ďasien a prirôznych kožných ochoreniach.

     Sangre de drago, alebo dračia krv sa v súčasnosti používa v tradičnej medicíne v Južnej Amerike. V peruánskej bylinnej medicíne sa odporúča na zastavenie krvácania, ako antiseptické vaginálne sprchy a na lokálne liečenie rany. Je hojne používaná vnútorne na vredy v ústach, hrdlo a žalúdok, ako antivirotikum pri vírusoch horných dýchacích ciest, žalúdočné vírusy a HIV. Vnútorne aj zvonka na rakovinu a lokálne na kožné ochorenia a uštipnutie hmyzom. V brazílskej tradičnej medicíne sa v súčasnosti používa živica na rany, krvácanie, hnačku a vredy v ústach.

Tradičná príprava:
     Dračia krv sa získava za skorého rána zo stromov CROTON LECHLERI. Stromy sa "porania" a začnú krvácať červenú latexovú tekutinu, ktorú môžeme ihneď aplikovať na vonkajšie použitie, alebo zabaliť na neskoršie použitie...

     V dnešnej dobe môžeme nájsť tekutú dračiu krv skombinovanú s rôznymi inými bylinami aby sa dosiahlo maximálny požadovaný efekt.

Čistá dračia krv

Zmes dračej krvi a borovice

Dračia krv v kombinácii graviolou

V ponuke na eshopoch môžeme tiež nájsť krémy obsahujúce dračiu krv

Krém dračia krv s konope - pôsobí priaznivo na akné, ekzémy, herpesy

Krém dračia krv s pagaštanom - priaznivo pôsobí na kŕčové žily a cievy

Krém dračia krv s Vilcacorov - mimoriadne protizápalová, preniká do hĺbky a napomáha pri liečbe helikobaktera

Kombinácie dračej krvi vo forme krémov, alebo rôznych tinktúr prináša www.travnicek-produkty.sk


Použitie:
     Na vonkajšie použitie sa živica používa niekoľkokrát za deň. Nanesie sa na postihnuté miesto a jemnými krúživými pohybmi sa vytvorí "krémové" vrastva ktorá sa nechá vysušiť. (vyzerá to ako keby nám vzniklá druhá vrstva pokožky) Upozornenie!!! živica je červená! Škvrna na pokožke bude dočasne červeno-hnedá (ľahko sa umýva pod vodou), pozor môže natrvalo ostať na  oblečení.

    Dračiu krv je možné plikovať priamo na postihnutú časť tela, je užitočná na všetky typy škrabancov, vonkajšie rany, uhryznutia, bodnutie, vyrážky a iné problémy s kožou, vrátane kožných a nechtových húb

     "Existuja široká škála potenciálnych aplikácií sangre de drago, vrátane širokospektrálneho antidiareálneho činidla z dôvodov, ako sú vedľajšie účinky liekov, chemoterapia alebo tradiačný spôsob liečby, mikrobiálnej infekcie čriev, cestovateľská hnačka a vírusy ako je to v prípade AIDS. Dračia krv môže mať aj iné použitie, a to napr. pri gastrointestinálnych poruchách, ako je syndróm dráždivého čreva a ulcerózne ochorenia. Jeho cytotoxické účinky spôsobujú, že môže pôsobiť ako možné protinádorové činidlo a jeho cicatrizantné (podporujúce tvorbu jazvy) vlastnosti poskytujú potenciál na výborné hojenia rán. Okrem toho antimikrobiálne a antiflogistické (proti zápalové) účinky sangre de drago ju robia užitočnou zlúčeninou v klinickej liečbe chronických vírusových ochorení a ako prirodzené antibakteriálne činidlo. "

     Navyše niekoľko zdravotníckych pracovníkov v USA poukazuje na výhody v používaní sangre de drago živice vnútorne pre diabetickú neuropatiu kvôli svojim predtým zdokumentovaným účinkom na nervové zakončenia, bolesť nervov a zápal nervov. Rýchlejšia liečba bola tiež hlásená pri kožných vredoch súvisiacich s diabetom a vredy, ktoré sa nedali liečiť inými metódami.


Klinicky výskum:
     Účinok hojenia rán s podporou sangre de drago bol prvýkrát spojený s alkaloidom taspín v roku 1989. Neskoršie štúdie sa sústredili na hojivé a protinádorové vlastnosti taspínu (Zhang et al., 2007, 2008a,b, 2011a; Zhao et al., 2008; Zheng et al., 2012). Jedna belgická štúdia odhalila, že surová živica stimulovala kontrakciu rán, pomáhala pri tvorbe chrást na mieste rany, pomáhala regenerovať pleť rýchlejšie a pomáhala pri tvorbe nového kolagénu. Dr. Duke uviedol, že je štyrikrát účinnejšia pri hojení rán a tvorbe kolagénu (a vyliečili rany o 10 až 20 krát rýchlejšie) ako keby ste nepoužili nič.

     Belgickí vedci tiež zistili, že dračia krv bola účinná proti vírusu herpes. V roku 1994 boli nájdené ďalšie fytochemikálie (terpény, sulfidy, fenoly, organické kyseliny a niektoré polysacharidy, lipidy) vrátane fenolových zlúčenín, proantokyanidínov a diterpénov, ktoré vykazovali silnú antibakteriálnu aktivitu proti E. coli a Bacillus subtilis, ako aj hojenie rán. Ďalšia štúdia dokumentovala antioxidačné účinky sangre de drago a výskumníci v Kanade dokumentovali jej antifungálne (protiplesňové) vlastnosti. Ďalšie dôležité tradičné použitie Sangre de drago bolo potvrdené klinickým výskumom v štúdii z roku 2000 zameranej na hodnotenie jej gastrointestinálnych účinkov. Výskumníci dospeli k záveru, že "Sangre de drago" je výborná nízko nákladová liečba gastrointestinálnych vredov a ťažkostí. V roku 2002 títo vedci uviedli, že Sangre de drago dokazuje in vitro účinok proti rakovine žalúdka a bunkám rakoviny hrubého čreva. V roku 2003 talianski výskumníci uviedli, že živica inhibovala rast bunkovej línie ľudskej myogénnej leukémie.

     Výťažky zo Sangre de drago preukázali antivírusovú aktivitu proti chrípke, parainfluenzii, vírusu herpes simplex a hepatitíde A a B. Protivírusové a protihnačkové vlastnosti Sangre de drago sa dostali do pozornosti farmaceutického priemyslu počas posledných 10 rokov.
     Americká farmaceutická spoločnosť vlastní patenty na tri farma prípravky, ktoré obsahujú antivírusové zložky a nové chemikálie (skupina rastlinných flavonoidov nazvaných SP-303), extrahovaných z kôry a živice zo Sangre de drago. Ich patentované liečivá zahŕňajú produkt podaný orálne na liečenie respiračných vírusových infekcií, antivírusový liek proti herpesu a perorálny prípravok na liečbu dlhodobých hnačiek. Tieto produkty boli testované v rôznych klinických štúdiách na ľuďoch. Hoci imunomodulačné účinky Sangre de drago ešte neboli predmetom cieleného výskumu, mnohí vedci sa domnievajú, že protizápalové, antimikrobiálne a antioxidačné vlastnosti môžu poskytnúť aj nešpecifické účinky na zlepšenie imunity.

     Uskutočnilo niekoľko vedeckých testov na vlastnom výrobku zo Sangre de drago (vyrobenom ako kožný balzam). Ohlásili, že v laboratóriu na kontrolu škodcov sa pred liečbou placebom uprednostnil balzám zo Sangre de drago, aby ustúpilo svrbenie, bolesť, nepríjemné pocity, opuch a sčervenanie pokožky ako reakcia na poštípanie osami, mravcami, komármi, včelami, odreniny a alergické reakcie na rôzne rastliny (napr. jedovatý brečtan). Pacienti uviedli úľavu po pár minútach a balzám poskytol úľavu od bolesti a zmiernili symptómy (svrbenie a opuch) . Tieto jednoznačné účinky u ľudí, viedli k záveru, že Sangre de drago zabraňuje pocitu bolesti blokovaním nervových vlákien, ktoré prenášajú signály bolesti do mozgu a tiež blokuje odpoveď tkaniva na chemickú látku uvoľnenú nervami, ktoré podporujú zápal.

Malé zhrnutie na záver:
     Dračia krv je látka, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácej lekárničke a mali by sme si ju brať všade so sebou (hlavne na dovolenky do teplejších oblastí)
     Môžeme ju využiť najmä
- na likvidáciu baktérií, húb, vírusov, plesní, parazitov a zapalov
- podporuje hojenie rezných rán a odrenín
- zastavuje krvácanie
- urýchľuje hojenie popálenin
- je vhodná po extrakcii zubov
- uzdravuje pohybový aparát, svaly a šľachy
- likviduje zápaly na aj v pokožke
- napomáha rýchlejšiemu hojeniu zlomenín
- zmierňuje prejavy reumatizmu
- čistí, regeneruje a ochraňuje ženské orgány - vaginitída (zápal pošvy), vaginálne infekcie, vaginálny výtok
- upokojuje nervové ukončenia centrálneho nervového systému (protizápalový proces cez nervy)
- zmierňuje prejavy paradentózy
- napomáha hojeniu krvácania ďasien
- napomáha rýchlejšiemu hojeniu áft
- podporuje čistenie krvi
- zmierňuje svrbenie
- napomáha zastavovať mutácie (rakovinové bunky)
- je antifungálna - účinná proti rozmnožovaniu húb (kvasiniek, plesní) , - je antiseptická - účinná proti  ničeniu choroboplodných mikroorganizmov najmä na koži a slizniciach
- je antivírusová, antihemoragická (znižuje krvácanie)
- upokojuje a lieči vredy na žalúdku
- zmierňuje prejavy ulceróznej kolitídy (zápalové ochorenie hrubého čreva)
- napomáha liečiť dyzentériu (zápalové ochorenie čreva)
- napomáha odstraňovať poruchy trávenia
- výborný pomocník pri uštipnutí hmyzom
- zmierňuje kožné prejavy a iné svrbivé alebo alergické reakcie
- účinne bojuje proti herpes vírusom,
- likviduje kožné huby
- lieči vyrážky a dermatitídu


Upozornenia: Červená živica znečisťuje oblečenie trvalo
NEUŽÍVAŤ PRI LEUKÉMII

Možné použitie:
Vnútorne : 3 x denne 5 kvapiek (vyššie dávkovanie a dávkovanie u detí po konzultácii s výrobcom alebo predajcom)
Vonkajšie : použiť na postihnuté miesta : 2 x denne, rozotrieť jemnými krúživými pohybmi