7 benefitov borákového oleja pre pleť, artritídu a zápaly

    Borákový olej je prírodná látka, ktorá poskytuje vysokú hladinu mastnej kyseliny nazývanej gama-linolénová kyselina (GLA), čo je silne protizápalová látka, ktorá sa nachádza v niektorých rastlinných olejoch.
Zatiaľ čo kyselina gama-linolénová pochádza z extraktov zo semien rastlín, ako je borák (Borago officinalis), alebo prvosienka, vo vysokej miere sa v ľudskej strave nedosahuje. Preto väčšina ľudí vyhľadáva túto kyselinu v doplnkoch výživy.

Na čo sa používa olej z boráku?
     Ako bežná bylinná liečba v tradičných medicínskych praktikách po stáročia sa využíva olej z boráku. Má mnohostranné využitie - od ošetrenia vyrážok na pokožke až po zníženie bolesti. Najprospešnejším aspektom použitia oleja z boráku je buď, lokálne na kožu, alebo vo forme kapsuly kde má silné protizápalové účinky.

Borákový olej sa stáva čoraz obľúbenejším ako prirodzený protizápalový doplnok, pretože má jedno z najvyšších množstiev GLA všetkých olejov zo semien.

     GLA je jeden typ omega-6 "esenciálnej" mastnej kyseliny, ktorú telo nedokáže samo vyrobiť, takže ho musíme získať z vonkajších zdrojov. Kým do istej miery všetci môžeme previesť na iné formy omega-6 (ako je typ nachádzajúci sa v orechoch alebo semenách nazývaných konjugovaná kyselina linolová ) do GLA, je lepšie a efektívnejšie konzumovať GLA priamo.

     To znamená, že pravidelné používanie borákového oleja prináša vyššiu dávku kyseliny linolénovej a tiež neskôr vyžaduje nižšie dávkovanie.

Aka funguje Borákový olej?
     Vďaka protizápalovým a antioxidačným vlastnostiam môže borakový olej obsahujúci GLA pomôcť pri liečbe širokej škály krátkodobých aj dlhodobých ochorení vrátane:

- Symptómy PMS (vrátane bolesti alebo citlivosti prsníkov, úzkosti a kožných výrastkov)
- Strata pevnosti kostí a osteoporóza (najmä v kombinácii s doplnkami ako sú napríklad ryby s omega-3)
- Príznaky ADHD
- Kožné ochorenia vrátane ekzému, atopického ekzému alebo dermatitídy
- Príznaky menopauzy , vrátane návalov horúčavy a nočného potenia
- Hormonálna nerovnováha, vrátane nedostatočnosti nadobličiek
- Pokračujúci syndróm únavy alebo chronickej únavy
- Bolesť reumatoidnej artritídy
- odbúravanie stresu
- Riadenie cukrovky
- Podpora tvorby mlieka
- bronchitída, nachladnutie, kašeľ a horúčky
- alkoholizmus
- Zápal spôsobujúci bolesť a opuch
- Prevencia ochorení srdca a mŕtvice

     Základné mastné kyseliny vrátane omega-6 z rastlín (ako sú orechy alebo semená) a omega-3 rybie oleje  sú mastné kyseliny s dlhým reťazcom, ktoré sa nedajú syntetizovať ľudským metabolizmom. Doplnenie esenciálnych mastných kyselín sa môže ukázať ako účinné pri liečbe zápalových porúch, pretože napomáhajú opraviť chybné premeny mastných kyselín na metabolity, ako je prostaglandín E1, ktorý má obehové a protizápalové schopnosti. Keď telo nie je schopné dokončiť dôležitý metabolický krok, ktorý udržiava protizápalové enzýmy vo vhodných hladinách, je ľahšie, aby sa zápal, ktorý je základom väčšiny ochorení , nebezpečne zvyšoval v priebehu času.


7 výhod borákového oleja

1. má protizápalové vlastnosti
     Ako typ polynenasýtených mastných kyselín (PUFA) je známe, že GLA nachádzajúci sa v borákovom oleji má pozitívny účinok na zápal, celkové zdravie a mechanizmy proti starnutiu . Omega-3 a omega-6 PUFA hrajú dôležitú úlohu v boji proti chorobám, pretože pomáhajú kontrolovať uvoľňovanie molekúl, ktoré sú zodpovedné za zápalové reakcie tela (niektoré sú prostaglandíny, leukotriény a cytokíny nazývané interleukíny).
     GLA je prítomný vo veľmi malých množstvách v niektorých jedlých rastlinách, ako je zelená listová zelenina a niektoré orechy (najvýznamnejším zdrojom GLA je materské mlieko). Vzhľadom na to, že olej z boráku je jedným z najlepších zdrojov pre získanie vyššieho množstva GLA, pomáha vyplniť nedostatok po odstavení od materského mlieka.

     Okrem kontroly imunitných odpovedí má GLA pozitívne účinky na bunkovú smrť (apoptózu) toxických buniek. Po vstupe do tela sa GLA premení na látku nazývanú kyselina dihomo-γ-linolénová (DGLA). Toto pôsobí ako prekurzor prostaglandínov a zlúčenín leukotriénu, ktoré vytvára imunitný systém. Predpokladá sa, že DGLA znižuje zápal, pretože inhibuje syntézu leukotriénu, ktorá je čiastočne zodpovedná za zvýšenie autoimunitných reakcií a trombotických účinkov.

     Z tohto dôvodu sa teraz používa borákový olej pre svoju úlohu pri znižovaní príznakov rôznych zápalových a s vekom súvisiacich porúch, vrátane artritídy, atopického ekzému a respiračných porúch. Ľudia, ktorí užívajú protizápalové omega-3 mastné kyseliny spolu s liečbou borákovým olejom, majú zrejme ešte lepšie výsledky.

2. Má antioxidačné vlastnosti, ktoré bojujú proti rakovine
     Olej z borákových semien a GLA majú anti-mutagénne vlastnosti a antioxidačné schopnosti, ktoré bojujú proti rakovinovým bunkám. V laboratórnych štúdiách vykazovali tak GLA, ako aj borákový olej cytotoxické účinky, ktoré výrazne skracujú životnosť toxických buniek a predlžujú životnosť zdravého hostiteľa.
     Doplnky z borákového oleja sa odporúčajú na ochranu DNA a liečenie rakoviny prirodzene  kvôli schopnosti znížiť základné oxidačné genetické poškodenie, ktoré spôsobuje zápal a rozvoj ochorení.

3. Môže znížiť symptómy artritídy
     GLA z borákového oleja sa zdá, že funguje ako prirodzený prostriedok proti  bolesti s reumatoidnou artritídou, najmä ak sa používa v kombinácii s inými konvenčnými antibakteriálnymi alebo protizápalovými liekmi. Existujú dôkazy, že niektorí ľudia zaznamenali pokles bolesti kĺbov, opuch a závažnosť citlivosti po šiestich týždňoch pravidelného ošetrenia olejom z boraka.

4. Bojuje s ekzémom a poruchami kože
     Jedným z najlepšie skúmaných spôsobov použitia borákového oleja je liečba zápalových ochorení kože, ako je ekzém. Preukázalo sa, že GLA opravuje nedostatky kožných lipidov (tukov), ktoré sú spôsobené nízkymi hladinami aktivity delta-6-desaturázy. Keď koža nemôže produkovať dostatok ochranných olejov, výsledkom je dysregulácia imunitného systému, zvýšený zápal a špecifická imunitná odpoveď, ktorá vedie k sfarbeniu kože, typickej pre ekzém.
     Zatiaľ čo výsledky štúdie boli zmiešané a nie každá štúdia preukázala, že borakový olej môže zlepšiť ekzém u väčšiny pacientov sa zdá, že reagujú pozitívnejšie na liečbu než ostatní a zažívajú výrazné zlepšenia pri používaní borákového oleja namiesto steroidných krémov. Niektoré štúdie zistili, že ľudia užívajúci až 720 miligramov GLA denne počas dvoch mesiacov zaznamenali významné zlepšenie zdravia svojej kože.

5. Pomáha liečiť respiračné infekcie
     Ukázalo sa, že borákový olej pomáha zlepšovať funkciu pľúc , a to aj u ľudí s zápalovými respiračnými infekciami a poruchami, ako je syndróm akútnej respiračnej tiesne (ARDS). Olej z borákovýh semien, môže pomôcť skátiť čas liečenia spojený s kašľom.

6. Podpora rastu a rozvoja
     Existujú dôkazy o tom, že dojčatá a predčasne narodené deti, ktoré dostávajú doplnky z borákového oleja, majú lepšiu mieru rastu a vývoja. Doplnenie mastných kyselín z borakového oleja a užitočných doplnkov omega-3  pomáha podporovať vývoj centrálneho nervového systému a znižuje riziká spojené s predčasným pôrodom.

Vykonané štúdie publikované v  potravinovej a chemickej toxikológii ukázali, že GLA v borákovom oleji dodávanom potkanom počas 90 dní im  pomohol s vývojom.

7. Môže pomôcť pri chudnutí
     Ak sa snažíte schudnúť, tu je niekoľko dobrých správ: Existujú dôkazy, že GLA vo forme borákového oleja  spôsobuje nižšiu akumuláciu telesného tuku v porovnaní s viac rafinovanými rastlinnými olejmi. Konkrétne GLA má za následok hromadenie hnedého tuku, ale aj menej bieleho tuku.
     Štúdia uskutočnená v roku 2000 laboratóriom biochémie v oblasti výživy v Ibaraki v Japonsku zistila, že počas dvoch týždňov, kedy boli potkany kŕmené buď stravou s nízkym obsahom tukov, obsahujúcou 20% tuku zo svetlicového oleja, 20% tuku z borákových olejov obsahujúcich 25% GLA alebo 20% olej z boráka s obsahom účinnejšej 47% GLA, diéta s vysokým saflorovým olejom v porovnaní s ostatnými dvoma spôsobila významné zvýšenie epididymálneho a bielkovinového adipózneho tkaniva (tukové bunky).
     Príjem energie a rast zvierat boli rovnaké medzi všetkými tromi skupinami, ale zdá sa, že GLA má ochranné účinky na akumuláciu bielych tukov. Štúdia naznačuje, že diétne GLA znižuje akumuláciu telesného tuku zvýšením expresie génov, ktoré kontrolujú rast hnedého tukového tkaniva v porovnaní s rastom bielych tukových tkanív.

Dávkovanie a použitie Borákového oleja
     Príslušná dávka oleja z boráku závisí od vašej anamnézy a od toho, prečo ho používate. Olej sa niekedy pridáva do počiatočnej dojčenskej výživy na dodanie esenciálnych mastných kyselín na rast a je k dispozícii v predajniach zdravých potravín.
     Vo väčšine  prípadov je pre všeobecne zdravých dospelých typické dávkovanie zvyčajne 500 miligramov až tri gramy užívané jedenkrát denne.
     Pre pacientov, ktorí dúfajú, že uvoľnia zápal a bolesť spôsobenú stavmi, ako je reumatická artritída, je väčšinou účinná vyššia dávka až tri gramy. Pre každého "nováčika", ktorý začne úžívať olej z boráka a používa doplnky GLA, je vhodná nižšia dávka okolo 500 miligramov.

     Olej z boráku sa často používa spolu s doplňujúcimi olejovými prísadami na zvýšenie protizápalových účinkov a účinkov znižujúcich bolesť, takže ich môžete zakpiť spoločne v jednom doplnku.
     Výsledky môžu trvať niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov, kým sa úplne zmiznú.

     Pri nákupe borákového oleja, alebo doplnkov GLA vždy vyhľadajte vysoko kvalitnú značku oleja, ktorá je ideálne certifikovaná ako ekologická. Niektoré značky zaručujú maximálnu účinnosť a sú testované a overené treťou stranou.

Interakcie a možné vedľajšie účinky borákového oleja
     Niektorí ľudia majú problémy s trávením pri užívaní borákoveho oleja, najmä vo väčších dávkach vrátane mäkkej stolice , hnačky, pichania a nadúvania.

     Tu nastáva otázka, či niektoré zložky v borákovom oleji môžu byť škodlivé pre pečeň. V minulosti malo malé percento ľudí, ktorí užívali olej z boráka, toxickú reakciu, a preto sú teraz výrobcovia povinný predávať certifikovaný borákový olej.
     Tehotné ženy by nemali používať borákový olej kvôli svojmu potenciálu na vyvolanie pôrodu. Olej z boráka má tiež schopnosť pôsobiť ako riedidlo krvi, takže nie je vhodné pre každého, kto užíva lieky ako aspirín alebo warfarín. Navyše, ak ste v minulosti zaznamenali záchvaty, je dôležité, aby ste pred začatím užívania borákového oleja porozprávali so svojím lekárom.

Malé slovo na záver
Borákový olej môže byť veľký prínos pre Vaše zdravie, hlavne pokiaľ máte kožné problémy, alebo problémy s artritísou. Na tieto problémy dokáže do istej miery účinne pomôcť.