Viete, že... časť 50.

 

... 2 polievkové lyžice pšeničných klíčkov poskytnú denne asi 40% potreby vitamínu B1 u dospelého a 20% dennej potreby pre ženy plánujúce otehotnieť? Toto množstvo dvíha aj príjem vitamínu E o 50%, ktorý znižuje riziko srdcových chorôb, mŕtvice, sivého zákalu a niektorých druhov rakoviny. Klíčky sú aj bohatým zdrojom kyseliny listovej a vlákniny, ktorá prináša úľavu pri zápche.

... nadmernú plynatosť môže zapríčiniť aj hltanie vzduchu, napr. pri rozprávaní? Preto sa doporučuje jesť pomaly a tiež nehltať nápoje. Rovnako ju môžu zapríčiniť ťažké jedlá, alebo aj konzumácia kvasinky Candida albicans.

... horčičné semienko v miernych dávkach spôsobuje prekrvenie zažívacieho traktu, a tým lepšie trávenie a látkovú výmenu? Horčičné semienko sa doporučuje pri zlej funkcii čriev a pri lenivej činnosti žlčníka. Známe je vonkajšie použitie horčice pri reumatických problémoch.

... v starom Grécku a v Ríme pestovali žihľavu ako chutnú zeleninu a používali ju v mnohých liekoch? Napr. na reumatizmus a dnu. Žihľava je najsilnejšia krv čistiaca bylina, vyháňa jedy z tela tým, že rozpúšťa odpadové produkty látkovej výmeny a zároveň podnecuje obličky k zvýšenému vylučovaniu moču. Naviac čistí celý tráviaci trakt a zvyšuje obranyschopnosť. Používa sa k posilneniu po vyčerpávajúcich chorobách, pri jednostranných diétach, pri poruchách výživy vôbec.

... jedným z predchodcov žuvačiek bola šťava z gumovníka? Pred viac ako 1000 rokmi ju žuvali Mayovia v Strednej Amerike a Indiáni v Novom Anglicku zas miazgu zo smreku. Tento zvyk prevzali i bieli usadlíci a začali zbierať stvrdnutú živicu a vyrábať si z nej svoju domácu žuvačku pridaním včelieho vosku.

... vlašské orechy v šalátoch znižujú hladinu cholesterolu v krvi? Listové šaláty alebo obložené zeleninové misy posypané zas slnečnicovými a dyňovými semiačkami a pistáciovými orieškami nielenže zasýtia ale i podporia trávenie.

... citrón je výborný na prečistenie čriev? Čistí aj krv - ničí škodlivé baktérie a čistí obličky. Napriek tomu, že je chuťovo kyslý, v tele pôsobí zásadito. Významný je pre obsah draslíka, vápnika, železa a fosforu, vitamínu C a vitamínu P. Citrón je dobré rozmixovať a používať ho i s kôrou, aby sme získali najlepší možný antiseptický účinok.

... z jedného olivovníka, zo stromu, ktorý môže dosiahnuť až 16 metrov, je možné získať 9 až 11 litrov olivového oleja? Niektoré olivovníky sa dožívajú aj 2000 rokov. Výnos z jedného stromu býva 60 až 65 kg.

... kukurica prospieva zraku? Vo väčšom množstve je v nej obsiahnutý zinok, obzvlášť sa koncentrujúci v očnej sietnici. Ten s meďou a inými látkami prospieva zraku a bráni nepríjemnému páleniu, slzeniu a svrbeniu v očiach.

... jedlé gaštany sú so 4% tuku "najchudšie" z celej rodiny orechov? Obsahujú vysoký podiel uhľohydrátov (až 40%) a okrem vitamínu B sa v nich nachádza takmer toľko vitamínu C ako v citrusovom ovocí. Odborníci na výživu ich odporúčajú najmä pri pálení záhy.