Avokádo – zázračná potravina pre deti

Ak budú deti jesť avokádo, spokojné budú nielen ich srdcia. Táto výživná potraviny má na vyvíjajúci sa organizmus mnoho ďalších priaznivých účinkov.

Výborné pre rastúce deti

Avokádo obsahuje veľké množstvá vlákniny, draslíka, medi a vitamínov B6 a E. Má tiež vyšší obsah tuku, (preto aj kalórií), ale väčšina tukov sú pre srdce zdravé mononenasýtené tuky. Preto je avokádo vhodné najmä pre deti s malým žalúdkom a vysokou potrebou živín a kalórií v malom množstve potravy.

Vyvážené tuky

Deti do päť rokov by nemali mať nízkotučnú diétu, ale je dôležité, aby tuky, ktoré jedia, pochádzali z výživných potravín, ako je napríklad avokádo. Od piatich rokov môžu prejsť na stravu s nízkym celkovým obsahom tuku a najmä nasýtených tukov. Žiaľ, čísla z prieskumov ukazujú, že priemerne získajú deti viac ako 14 percent energie z nasýtených tukov namiesto odporúčaných 11 percent. Naopak menej ako 12 percent energie pochádza z mononenasýtených tukov namiesto odporúčaných 13 percent. Zámena menej zdravých nasýtených tukov za mononenasýtené zlepší rovnováhu tukov v detskej strave a v neskoršom živote pomôže predchádzať srdcovo-cievnym chorobám. Začnite používať na šaláty namiesto majonézy avokádovú zálievku.

Výživná podpora

Pridajte do šalátov a omáčok avokádo a vaše dieťa získa zo zeleniny viac. Podľa výskumov tuk v avokáde zvyšuje schopnosť organizmu vstrebať zdraviu prospešné karotenoidy, ako je betakorotén (...mrkva) a lykopén (...paradajky) zo surovej zeleniny. Plnotučná zálievka má tú istú funkciu, ale na rozdiel od avokáda často obsahuje málo iných živín.

Draslíkový kokteil

Avokádo má vysoký obsah draslíka, ktorý riadi srdcový rytmus a krvný tlak a spolu so sodíkom reguluje rovnováhu tekutín - jedno malé avokádo obsahuje viac draslíka ako banán. Menej slanej stravy a viac potravín bohatých na draslík pomôžu predchádzať vysokému krvnému tlaku. Prečo nenabaliť hladným tínedžerom namiesto zemiakových lupienkov domáce guacamole s pitta chlebom?

Zdravá pokožka

Ak si deti navyknú jesť avokádo, pomôže im zlepšiť stav pokožky postihnutej akné a ekzémami vďaka obsahu vitamínu E. Táto látka pomáha hojeniu pokožky a zabraňuje tvorbe jaziev, preto je avokádo dôležité najmä pre deti, ktoré sa často porežú alebo zrania.

Pohľad do budúcnosti

Avokádo obsahuje okrem mononenasýtených tukov zdravých pre srdce aj betasitosterol a glutatión, ktoré pomáhajú pri prevencii srdcovo-cievnych chorôb a rakoviny. Avokádo obsahuje aj s rakovinou bojujúci vitamín E a luteín, antioxidant, ktorý chráni pred očnými chorobami.

Úžitok

- bohaté na živiny (pre malé brušká)
- dobré tuky v boji proti srdcovo-cievnym chorobám
- umocní živiny z iných zelenín
- dobré pre pokožku

Tri spôsoby, ako dostať do detí viac avokáda

1. Pridajte avokádo, paradajku a citrónovú šťavu na pečený zemiak.
2. Použite roztlačené avokádo do sendvičov namiesto majonézy, masla alebo nátierky.
3. Ako olovrant pripravte pittu naplnenú avokádom, paradajkami a mozzarellou.

Avokádový dip s pečenými zemiakmi

Čas na prípravu 30 minút
Čas varenia 20 - 25 minút
6 porcií

Pečené zemiaky:
2 veľké zemiaky
olivový olej na potretie
sladká paprika na posypanie
mletá rasca na posypanie

Dip:
1 strúčik cesnaku, roztlačený
2 lyžice extra panenského olivového oleja
2 - 3 lyžice nadrobno posekanej koriandrovej vňate
1 podlhovastá paradajka, bez semien a nadrobno pokrájaná
1 lyžica najemno posekanej červenej cibule
2 lyžičky najemno nasekanej uhorky
šťavy z limety
čierne korenie
rôzna nakrájaná zelenina

Postup:
1. Vymastite plech. Zemiaky nakrájajte na dlhé mesiačiky a naukladajte ich v jednej vrstve na plech. Potrite zľahka olivovým olejom a posypte paprikou a rascou. Pečte v predhriatej rúre na 200 °C (plynový stupeň 6) 20 - 25 minút, kým nie sú zlatohnené a mäkké.
2. Zatiaľ pripravte dip. Prekrojte avokáda, odstráňte kôstku a vyškrabte dužinu do mixéra, pridajte limetovú šťavu, cesnak a olivový olej. Zmixujte dohladka a preložte do misky. Vmiešajte koriander, paradajku, cibuľu a uhorku a ochuťte čiernym korením.
3. Na veľký podnos dajte do stredu misku s dipom a dookola zemiaky. Podávajte spolu s kúskami zeleniny, ako je mrkva, stopkový zeler a pásiky žltej alebo červenej papriky.

Dobrú chuť! :)