Superpotraviny pre črevá

Sliznica hrubého čreva je jednou z najvýznamnejších obranných bariér proti toxínom. Nevhodná strava pozostávajúca zo spracovaných potravín s nízkym obsahom vlákniny, môže hrubé črevo poškodiť a časom spôsobiť ťažkosti, ako napríklad syndróm priepustného čreva. Ak sa toto poškodenie nelieči, môže dôjsť k narušeniu celého imunitného systému.

Konzumácia vhodných potravín pomáha hrubému črevu sa zbaviť škodlivín, čo podporuje aj tráviacej sústave, aj pokožke a pľúcam vylúčiť nahromadené škodliviny.

Superpotraviny

Prečisťujú lymfatický systém a tráviacu sústavu. Vylučujú z tela odpad. Čistia krv.

MORSKÉ RIASY

Pri detoxikácii nepodceňujte prospešnosť morských rias. Ich upokojujúce, hojivé vlastnosti posilňujú imunitu a tráviacu sústavu.
Sú výborným zdrojom bielkovín a rozpustnej vlákniny a majú veľmi vysoký obsah minerálnych látok. Vysoký obsah jódu a selénu im prepožičiava aj silné antioxidačné vlastnosti. Tradičná čínska medicína (TČM) ich využíva na zlepšenie vodného metabolizmu, prečistenie lymfatického systému a alkalizáciu krvi. Na začiatok sú najvhodnejšie nori, wakame a kombu.

Prínos pre detoxikáciu:

- Posilňujú trávenie.
- Majú silné antioxidačné vlastnosti.
- Podľa TČM prečisťujú lymfatický systém.

POTOČNICA

Korenistú chuť potočnice spôsobuje benzylový horčicový olej (nachádzajúci sa aj v listoch žeruchy), silné antibiotikum prospešné pre hrubé črevo a črevnú flóru. Potočnica prečisťuje krv a pomáha vylučovať z tela kyseliny a splodiny metabolizmu. Častá konzumácia zvyšuje prirodzenú odolnosť a detoxikuje telo. Potočnica je mimoriadne bohatá na minerálne látky, vrátane vápnika a železa, ale aj na betakarotén a vitamín C. Obsahuje aj fytochemikáliu s názvom izotiocyanát, ktorá dokáže detoxikovať látky spôsobujúce rakovinu.

Prínos pre detoxikáciu:

- Pomáha vylučovať odpadové produkty.
- Prospešná pre hrubé črevo a črevnú flóru.

ŠALÁT

Vďaka obsahu vitamínu C, betakaroténu, flavonoidov, kyseliny listovej a vlákniny majú listy šalátu silný protirakovinový účinok. Ak zmiešate listy rôznych druhov šalátu, prejaví sa úžitok rôznych fytochemikálií: Lactuca sativa longifolia obsahuje zeaxantín, významný antioxidant, lollo roso je desaťkrát bohatšie na kvercetín ako iné šaláty, a preto má jedinečné antioxidačné vlastnosti. Čakanka detoxikuje a prečisťuje tráviacu sústavu a obsahuje veľa fruktooligosacharidov (FOS), ktoré zvyšujú aktivitu a prospešných črevných baktérií.

Prínos pre detoxikáciu:

- Jedinečné antioxidačné vlastnosti.
- Prečisťuje tráviacu sústavu.


Potraviny prospešné pre črevá

Pôsobia protivírusovo a protibakteriálne. Potláčajú hubové infekcie.

JOGURT

Už dávno je známe, že jogurt zneškodňuje a zabíja baktérie. Najnovší výskum však ukázal, že probiotiká (Bifidobacterium bifidum a Lactobacillus acidophilus) v "živom" jogurte potláčajú tvorbu rakovinotvorných látok, a tým posilňujú imunitný systém. Probiotiká podporujú proces detoxikácie znižovaním zápalu a uľahčovaním eliminácie črevných parazitov, poškodzujúcich črevnú stenu. Jogurt jedzte denne, a ak trpíte tráviacimi ťažkosťami, užívajte aj doplnok s obsahom probiotík. Konzumácia jogurtu zvyšuje koncentráciu interferónu gama. Táto bielkovina zvyšuje imunitu a zastavuje reprodukciu vírusov.

Prínos pre detoxikáciu:

- Zneškodňuje baktérie.
- Podporuje imunitný systém.

ŠPARGĽA

Špargľa je vynikajúcou detoxikačnou potravinou, za čo vďačí obsahu viacerých aktívnych fytochemikálií (nachádzajúcich sa najmä v zelenej odrode) a ostrej vôni, ktorá sa v tradičnej čínskej medicíne spája so živlom kovu. Najdôležitejšie živiny vrátane asparagínu a draslíka napomáhajú detoxikačný proces, pretože ide o diuretiká, teda látky podporujúce vylučovanie vody. Špargľa obsahuje fruktooligosacharidy (FOS), vlákninu, ktorá podporuje rast prospešných baktérií v hrubom čreve a potláča rast rakovinových buniek. V TČM sa špargľa používa na prečistenie pľúc a premytie obličiek.

Prínos pre detoxikáciu:

- Močopudný účinok.
- Udržiavanie prospešných baktérií v črevách.

ĽANOVÉ SEMIENKA

Ľanové semienka obsahujú rozpustnú vlákninu a pomáhajú pri odstraňovaní premnožených kvasiniek Candida z čreva. Napomáhajú tiež vylučovanie nadbytočného estrogénu z tela. Zmenšujú riziko vzniku určitých druhov rakoviny tým, že znižujú množstvo cirkulujúceho estrogénu, ktorý stimuluje delenie buniek v tkanivách prsníkov, krčka maternice a maternice. Navyše lignany, fytochemikálie nachádzajúce sa v ľanových semienkach, sa vyznačujú protivírusovými, protihubovými, protibakteriálnymi aj protirakovinovými vlastnosťami.

Prínos pre detoxikáciu:

- Obmedzujú rast kandíd.
- Znižujú riziko vzniku určitých druhov rakoviny.