Výživa pre vlasy a nechty
Autor: praktikujúci makrobiotik Peter PlanietaVLASY
Vlasy patria medzi časti ľudského tela, ktoré majú dvojitú úlohu. Vlasy chránia našu hlavu proti poveternostným vplyvom ako je vietor, slnko, dážď. Prečo ich máme najviac na hlave a prečo stále rastú aj keď ich striháme ? Odpoveď je jednoduchá , veď pod vlasmi v lebke je uložené naše dokonalé riadiace centrum a to je mozog, ktorý je dokonalejší ako najdokonalejší počítač na svete.


Ľudia väčšinou svoj mozog využívajú  na veľmi malé percento.  No ak  pracujú na sebe , čiže cvičia dychové cviky , správne sa stravujú a vzdelávajú sa,  tak si otvárajú zamknuté dvere k mozgu, čo sa následne môže prejaviť rôznymi takzvanými  nadprirodzenými schopnosťami ako je rozvoj telepatie, jasnozrivosti, dokonalej pamäte a iných schopností.. Tieto schopnosti môže mať každý človek na svete len musí niečo pre to urobiť (obetovať), aby na druhú stranu niečo získal. To sú jednoduché vesmírne zákony, ktoré bežne fungujú v našom živote, či už je to v práci, v športe, v zdraví a duchovnom živote!  Vlasy nám teda zabezpečujú ochranu hlavy, čiže mozgu. Ten dobre pracuje, vtedy ak nám na hlavu nepôsobí  intenzívne teplo (slnko), alebo na druhú stranu chlad ( studený vietor, dážď alebo sneh).  Ani vysoká a ani nízka teplota nepôsobí  na náš mozog dobre.  Vlasy v prvom rade chránia našu hlavu. Druhá úloha vlasov je estetická. Vlasy, ich kvalitatvrdosť, či jemnosť, svetlá či tmavá farba, vlhké či suché jasne odráža fyzickú, psychickú konštitúciu a  kondíciu človeka. Tak napríklad severské krajiny kde je  menej slnka majú obvykle svetlú farbu vlasov, ktoré sú jemné a mäkké. Na druhej strane obyvatelia teplých krajín, kde svieti slnko výrazne, majú vlasy tmavšie a tvrdšie. Čiže klimatické pásmo vytvára  špeciálne stravovacie návyky a tie potom zase ovplyvňujú kvalitu vlasov.

Mnohí z nás  venujú výraznú starostlivosť svojím vlasom. Používajú rôzne kvalitné šampóny, balzamy a snažia sa o to aby ich vlasy boli krásne, pritom si neuvedomujú, že aby boli krásne, pevné a husté je potrebné ich vyživovať z vnútra, čiže hlavne od korienkov. Je to ako z domom do ktorého nám zateká, čiže je zlá izolácia. Vtedy nám nepomôže izolovať dom zvonku, ale každý  vie, že najlepšie je to ak ho utesníme z vnútra. To isté je aj s vlasmi. Keď chceme mať krásne a pevné vlasy, musíme ich vyživovať zvnútra. Vtedy ten efekt je úplne iný. Strava a to hlavne jej zloženie je veľmi dôležité, čo ovplyvňuje ich kvalitu.

Nadmerné vypadávanie vlasov alebo štiepenie končekov je charakteristické pre kondíciu JIN čo je spôsobené nadmernou konzumáciou potravín uvoľňujúcich  (JIN) ako sú cukor, sladkosti, oleje a tuky, mliečne výrobky s cukrom alebo ovocím, a nadmerné množstvo surovej zeleniny a ovocia ( hlavne tropického ).

Šedivé alebo biele vlasy sa normálne objavujú s pribúdajúcimi rokmi, čo je informácia, že náš organizmus sa sťahuje,  čiže kondícia človeka je príliš JANG. Príčinou je častá a nadmerná konzumácia živočíšnej stravy, ktorá je väčšinou dlhodobo tepelne spracovávaná a priveľmi solená. Sem patrí aj častá konzumácia pečených potravín a to najmä chleba.

Vlhké a suché vlasy sú prejavom nášho pitného režimu. Medzi ne patria všetky tekutiny, ktoré prijímame počas dňa, či už sú to minerálky, ovocné šťavy alebo tekutiny prijímané v jedle. Nadmerný príjem sa prejaví  vlhkými vlasmi- obličky a močový mechúr výrazne trpia. Na druhej strane nestatočný pitný režim sa prejaví suchými vlasmi a v tomto prípade sú výrazne zaťažené orgány ako pečeň, žlčník, slezina a slinivka.

Mastné vlasy - spôsobuje nadmerná konzumácia tukov a olejov živočíšneho, ale aj rastlinného pôvodu. Ďalej mastné vlasy nás informujú , že v črevách, pľúcach a pohlavných orgánoch sa usadzuje hlien. Príčina je vysoké percento mastných kyselín v krvi , čo spôsobuje u niektorých ľudí únavu a lenivosť.

Lupiny sú dôsledkom nadmernej konzumácii bielkovín a tukov. Tvorba lupín nastáva aj pri častom prejedaní, ale hlavne pri nadmernej konzumácii živočíšnych potravín a tučných jedál, čo je zase prejav oslabeného vylučovacieho systému a to hlavne obličiek.

Teda pri konzumácií nadmerného množstva tekutín a JIN potraviny - hlavne cukru, alkoholu a tropického  ovocia, budú naše vlasy  JIN- tenké a slabé.  Vtedy vlasy  nadmerne vypadávajú a to  z oblasti čela, čo je zase prejav extrémneho  JIN-u  . Je to ako so záhradou, ak ju budeme nadmerne zalievať, zelenina v záhrade bude hniť a stačí ak ju chytíme za vňať a vytiahneme ju dvoma prstami. A prečo je to tak? Pôda v záhrade nie je správna, čiže ani úroda nebude dobrá. Pri suchej záhrade, bude zase zelenina  vyschnutá a nevytiahneme ju zo zeme, čo je prejav JANG- u. Pri časnej konzumácií extrémne JIN potravín budeme mať slabé, lámavé vlasy a budú nám nadmerne vypadávať so strednej a zadnej časti hlavy. Pri konzumácií extrémne JANG potravín budú vlasy krehké a budú vypadávať zo zadnej časti hlavy. Správna strava nám zabezpečí aj kvalitné a pevné vlasy.

NECHTY
Vytvárajú sa tým, že organizmus vylučuje prebytky stravy a to vo forme minerálov a bielkovín rovnako ako v prípade vlasov sú nechty zrkadlom telesnej kondície a výrazne odrážajú zmeny v našom organizme počas doby svojho rastu.

Farba nechtov
- červeno-ružové – nám prezrádzajú dobrú kvalitu krvi a zdravú fyzickú a duševnú kondíciu.
- červeno-purpurové – nás informujú o zlej kvalite krvi, čo je spôsobené nadmernou konzumáciou JIN potravín – cukor, sladkosti, tropické ovocie, ovocné šťavy, mliečne výrobky s ovocím, tuky, oleje, chemické látky, drogy  a povzbudzujúce nápoje.
- tmavo-červené – ukazujú zvýšené množstvo mastných kyselín a nadmerný príjem živočíšnych produktov, najmä mäsa, vajec a syrov.
- bledá farba nechtov – je prejavom slabého krvného obehu a taktiež informuje o nízkej hladine hemoglobínu. Taká kondícia má svoj pôvod v stravovacích chybách, čo môže byť prejavom konzumácie JIN a JANG potravín.

Kondícia nechtov
Tvrdé a silné nechty sú dôsledkom nadmernej konzumácie potravín bohatých na bielkoviny a tuky živočíšneho pôvodu.
Mäkké a jemné nechty sú dôsledkom skôr stravy rastlinnej spolu s povzbudzujúcimi nápojmi (káva, alkohol, sladké nápoje)
- zvislé ryhy sú dôsledkom nevyrovnanej stravy s veľkým množstvom sacharidov a soli, s malým množstvom kvalitných bielkovín a tukov.
- biele škvrny signalizujú vylučovanie jednoduchých cukrov.
Necht rastie 6 až 9 mesiacov podľa toho môžeme konštatovať kedy došlo k nadmernému prísunu cukru.
- rozštiepené nechty – sú spôsobené chaosom v stravovaní a to hlavne nadmernou konzumáciou potravín a nápojov JIN.
- odlupujúci sa necht – necht je tvorený niekoľkými vrstvami, ktoré jedna na druhej dokonale držia. Ak sa tieto vrstvy oddeľujú znamená to, že v strave je veľké množstvo ovocia a ovocných štiav, chemických látok, liekov a drog, ktoré spôsobujú nedostatok minerálov a zažívacie problémy.
Správnym výberom potravín a to hlavne obilovín, strukovín ,zeleniny, semiačok a orieškov, získame správnu kvalitu vlasov, ale aj nechtov. Celý náš organizmus bude žiariť zdravím a vitalitou z čoho sa budeme tešiť nielen my, ale aj naši blízky a taktiež aj naša peňaženka. Je to teda iba na nás aký život budeme žiť a o tom je makrobiotika.

RECEPTY
Veľmi dobrá výživa na vlasy je sezam konzumovaný  v rôznych formách.
 
Sezam na suchttp://www.vitaline.sk/eshop/action/productdetail/oc/2006532/product/sezamovy-olej-bio-healthlink-500ml.xhtmlho opražený
- nahrejeme panvičku, nasypeme na ňu sezam a jemne ho opražíme. Ak sezam zmiešame zo soľou v správnom pomere získame gomasio, čo je špeciálne japonské liečivé korenie.

Čaj zo sezamu
- sezam ľahko rozdrvíme, na  2 čl semien použijeme 1 šálku vody. Uvedieme do varu a necháme mierne variť 10-20 min. Denne pijeme 2-3 šálky , necedíme.
Účinky:
- výrazne posilňuje vlasy
- mierne prešedivelé vlasy stmavnú
- pomáha pri problémoch so zrakom
- podporuje tvorbu mlieka u kojacich matiek
- môže sa použiť pri nepravidelnej menštruácii

Čaj Blackstrap
- na 2 dcl  čaju Hojicha použijeme 1 čl Blackstrapu ( trstinová melasa) a 1 čl citrónu
Účinky:
-dodáva do organizmu potrebné vitamíny a minerály
- podporuje rast vlasov a nechtov a zastavý vypadávanie vlasov, no avšak nesmieme zabudnúť na príklad so záhradkou spomínaný v článku.

Sezamový  olej – patrí medzi najlepšie oleje za studena lisované
- je na vnútorné i vonkajšie použitie
Vnútorné použitie: na varenie, smaženie, pečenie, do šalátov
Účinky: podobné ako sezamový čaj
Vonkajšie použitie: sezamový olej so zázvorom
- nastrúhame čerstvý zázvor, aby sme získali l PL šťavy, dôkladne ju zmiešame s 2 dcl sezamového oleja a ak táto zmes páli pridáme viac oleja.
Vlasy rozčešeme a vtierame do pokožky na hlave.
Účinky: pri vypadávaní vlasov a tvorbe lupín
 

Peter Planieta
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
PlanetaFood.sk - potraviny, ktoré liečia