Rakovina a detoxikácia – prečo to nejde bez detoxikácie


Potrebuje telo rakovinové bunky na to, aby odbúralo nazhromaždené jedy? Elke LINDER, poradkyňa pre pacientov majúcich rakovinu, je o tom presvedčená a dáva cenné rady, ako vrátiť telu zdravie pomocou alternatívnych detoxikačných metód.

Rakovina a detoxikácia - dve slová, patriace podľa môjho názoru bezpodmienečne k sebe. Pri mojich rozhovoroch s pacientmi, majúcimi rakovinu, vidím denne, ako pozitívne sa odzrkadľujú detoxikačné kúry na ich telesnom stave. Takto možno pozitívne ovplyvniť nielen bolesti. Mnohým pacientom sa už podarilo zvládnuť ich rakovinové ochorenie zdravou výživou (napríklad olejovo-bielkovinovou diétou podľa Dr. Budwig) a mentálnou prácou.

Nádor ako detoxikačné opatrenie tela

Všeobecná lekárka Dr. Catherine Kousmine dokázala už pred rokmi, že nádor funguje ako "druhá pečeň". V jej, po francúzsky napísanej knihe "Soyez bien dans votre assiette jusqúa 80 aus plus" popisuje Dr. Kousmine svoje medicínske pokusy s myšami [ 1 ]. Zistila, že myši choré na rakovinu, ktorým bola podávaná jedovatá látka, reagovali na ňu menej ako zdravé zvieratá. Kým rakovinou napadnutých myší prežilo po jednej toxickej dávke 50%, zdravé zvieratá uhynuli všetky. Choré myši zniesli dokonca 1,5-násobnú dávku, kým zo zdravých zvierat neprežilo ani jedno!
Výskumy Dr. Kousmine ukázali, že nádor je schopný pojať mnohonásobné viac jedovatých látok ako zdravé bunky, ktoré sa väčšinou nereparovateľne poškodia. Z toho vyplýva, že nádor je vlastne schopný pôsobiť obdobne ako náš veľký detoxikačný orgán – pečeň, teda neutralizovať jedovaté látky. Keď sa teda nádor úplne odstráni, stratí naše telo dôležitú detoxikačnú možnosť. Preto by sa mala pred operačným odstránením nádoru uskutočniť intenzívna detoxikácia organizmu! Ak sa toto nestane, začne telo s veľkou pravdepodobnosťou tvoriť nové nádory, aby sa mohlo takto detoxikovať.

Rakovinové bunky nie sú poškodzované ani kyslým prostredím. Naopak, prekyslenému prostrediu sa dobre prispôsobujú a využívajú ho ešte aj na svoju ochranu. Naproti tomu sú naše obranné bunky extrémne citlivé na kyslosť prostredia a už pri hodnote pH=7,2 ustáva ich aktivita.

Chemické lieky blokujú detoxikáciu

Dr. Max Gerson (1881-1959), ďalší pionier v alternatívnej liečbe rakoviny, spozoroval už pred desiatkami rokov, že je nemožné, úspešne detoxikovať a zároveň telu dodávať lieky  a/alebo iné jedovaté látky. Táto skutočnosť je v ostrom protiklade s liečbou chemoterapeutikami, ktoré musíme považovať za jedy a ktoré ťažko poškodený organizmus rakovinou postihnutých pacientov ešte naviac otravujú. Dr. Gerson bol presvedčený, že rakovina nemôže vzniknúť pri normálnom metabolizme. Rakovinové bunky sa môžu množiť len keď sa naruší funkcia dôležitých orgánov, ako napríklad  pečene alebo slinivky brušnej. Intenzívnou detoxikáciou, kombinovanou s neslanou diétou chudobnou na tuky, čerstvými ovocnými a zeleninovými šťavami a dodávaním esenciálnych výživných látok dosiahol, že sa narušený metabolizmus začal znovu normalizovať.

Aký veľký význam má pritom detoxikácia, zistil vtedy, keď mu po intenzívnom podávaní enzýmov zomreli prví pacienti. Z toho usúdil, že ich pečeň nebola schopná neutralizovať jedy z rozpadajúcich sa tumorov. Až potom, keď začal dávať týmto pacientom niekoľkokrát denne kávové klystíry, bola ich pečeň schopná vysporiadať sa s týmito jedmi. Kofeín obsiahnutý v káve vyvolá prekrvenie  pečene a hrubého čreva. Zároveň rozšíri žlčové cesty, cez ktoré môže teraz pečeň vylučovať odpadové látky vo väčšej miere a tiež podporovať dialýzu jedovatých látok z krvi cez stenu hrubého čreva. Pacientom so silnými bolesťami odporúčame absolvovať tieto kofeínové klystíry každé dve hodiny. Túto detoxikačnú liečbu by mal podstúpiť každý pacient s rakovinou. Je vysoko účinná a dá sa aplikovať jednoducho aj doma. Na prípravu sa použije 800 – 1000 ml vody a 3 až 5 polievkových lyžíc biologickej kávy, obsahujúcej kofeín. Káva sa nechá ochladnúť na teplotu tela a potom sa zavedie pomocou irigátora cez konečník do hrubého čreva. Táto zmes by mala zostať v hrubom čreve podľa možnosti 10 až 15 minút  [ 2 ].

Olejovo-bielkovinová diéta podľa Dr. Budwig

Dr. Johanna Budwig promovala v odboroch chémia a fyzika, no venovala sa najmä výskumu tukov. Už v 50. rokoch minulého storočia objavila metódu intenzívnej detoxikácie organizmu pomocou olejovo-bielkovinovej diéty [ 3 ] a s ňou spojeným "ELDI – Öl" (Elektronen-Differenzierungs – Öl, teda elektrónovo diferencovaným olejom, obsahujúcim dvojité vysokonenasýtené mastné kyseliny). Touto metódou sa narúšajú podmienky priaznivé pre pokračovanie rakovinového procesu v tele. Pri tejto metóde sa aplikuje "ELDI – Öl" z vonku, čo umožňuje intenzívnu detoxikáciu organizmu cez pokožku. Olej sa pritom nanesie na pokožku a potom si pacient ľahne na 20 až 30 minút do postele, aby sa olej vsal do tela. Napokon sa aplikuje teplá sprcha a podľa potreby jemné mydlo. Na záver sa odporúča ešte studená sprcha. [ 4 ].

Poznámka prekladateľa:
Dr. Budwig napísala aj knihu receptov s názvom "Öl-Eiweiss Kost", ktorej základom je olejovo-bielkovinová strava, založená na dvoch základných substanciách: ľanovom oleji a tvarohu. Treba dodať, že sa musí používať vysokokvalitný, za studena lisovaný ľanový olej, ktorý nesmie byť zoxidovaný. Tento olej sa musí skladovať v chlade! Voľba tejto kombinácie (ľanový olej – tvaroh) nie je založená len na skúsenosti. Tvaroh dodáva energiu a robí tuky rozpustnými vo vode, a teda lepšie stráviteľnými.
 
Alkalické kúpele

Rovnako efektívnou možnosťou detoxikácie organizmu cez pokožku sú kúpele. Takto zvýšenou cirkuláciou krvi a potením sa vyplavujú jedovaté látky z tela a tkanivo sa detoxikuje. Tieto kúpele by mali  byť zásadité, čo možno dosiahnuť napríklad pridaním sódy bikarbóny. V prípade, že by pacient nezniesol celotelový kúpeľ, možno aplikovať aj kúpele nôh alebo tzv. "zásadité pančuchy"( bavlnené podkolienky sa namočia do takéhoto alkalického roztoku, vyžmýkajú sa a natiahnú sa na nohy. Na ne sa potom natiahne druhý (suchý) pár (aplikuje sa počas noci). Zásaditosť roztoku možno zisťovať pomocou lakmusového papiera alebo pH-metrom.

Popri Dr. Budwig poukazovali na dôležitosť pravotočivej kyseliny mliečnej pri rakovine aj ďalší špecialisti (Dr. Warburg, Dr. Seeger, Dr Frýda). Pri rakovinovom ochorení vzniká ľavotočivá kyselina mliečna, ktorá sa tiež podieľa na vzniku bolesti. Táto ľavotočivá kyselina mliečna okysľuje  tkanivo, čo vedie zase k obmedzeniu dýchania buniek (Dr. W. Fryda, "Adrenalínmangel als Ursache der Krebsentstehung" – "Nedostatok adrenalínu – príčina vzniku rakoviny", článok uverejnený v časopise  Raum und Zeit, č. 150, november 2007) a podporuje vznik ďalších patologických produktov látkovej výmeny. Na rozdiel od zdravého organizmu je organizmus človeka postihnutého rakovinou charakteristický kyslým pH spojivového tkaniva a zásaditým pH krvi (7,38 až 7,41). Príjmom pravotočivej kyseliny mliečnej (napríklad v šťave z kyslej kapusty) možno tento stav zmeniť.
 
Poznámka prekladateľa

Z uvedeného dôvodu odporúča napr. Dr. Budwig piť ráno a večer šťavu z kyslej kapusty. Ďalej je známe, že pravotočivá kyselina mliečna sa vytvára pri fyzickej záťaži, napríklad pri športe. Keď sa jej vyprodukuje veľa – pri záťaži, na ktorú nie je organizmus zvyknutý, vzniká známa svalová horúčka. Pravotočivá kyselina mliečna pôsobí proti ľavotočivej kyseline mliečnej, a tak sa pacientom chorým na rakovinu odporúča pohyb či šport v únosnej miere. Sú známe prípady, keď pohyb (šport) zrejme prispel významnou mierou k vyliečeniu chorého. Pozrite na príklad:
- "Takmer zomrel", článok v časopise Plus 7 dní o Máriovi Radačovskom, súčasnom šéfovi baletu SND.
- Kniha od autorov Peter AXT, Michael AXT-Gadermann o dlhovekosti.

Ďalším dôležitým aspektom detoxikačnej terapie je pitný režim. V dôsledku správneho pitného režimu sa môžu toxické látky účinne vyplavovať cez obličky von z tela. Je preto potrebné dbať na to, aby chorý pil denne minimálne 2 až 3 litre tekutín (najmä pramenitej vody, zriedeného bylinkového čaju alebo zeleného čaju). Ďalej sa odporúčajú čerstvo vylisované šťavy. Tieto sú bohaté na minerály, enzýmy a vitamíny a podnecujú obličky a celé telo k detoxikácii.
Vo všeobecnosti treba podporiť všetky opatrenia, ktoré môžu posilniť detoxikačné orgány (poznámka prekladateľa: hlavnými detoxikačnými orgánmi v ľudskom tele sú: pečeň, pľúca a obličky).
 
Je tu mnoho možností. Jedným z účinných detoxikačných postupov je napríklad tzv "Aqua-tilis-terapia". Objavil ju  jadrový fyzik Dr. Essaidi. Zastával názor, že rakovina a iné ťažké choroby vznikajú v dôsledku zvýšenia koncentrácie voľných radikálov. Pri aplikácii tejto liečebnej metódy sedí pacient sám alebo s doprovodom v kabíne porovnateľnej so saunou v tvare pyramídy. Pacient sa nachádza v prostredí nasýtenom vodnou parou špeciálneho zloženia a v presne definovanom elektromagnetickom poli. Kladné nabité prostredie má zbaviť telo voľných radikálov, respektíve ich neutralizovať. Teplo porovnateľné s teplom v saune má navyše dobrý detoxikačný účinok (ďalšie informácie nájdete na: http://www.aquatilis.com/. Toto centrum sa nachádza v Eindhovene v Holandsku).

V rámci komplementárneho celobytostného modelu liečby treba bezpodmienečne zahrnúť do tohto procesu rozsiahle detoxikačné opatrenia.
Najdôležitejšie ale je, aby boli doma prijaté opatrenia prispievajúce k detoxikácii organizmu a aby boli tieto aplikované denne. Kávové klystíry, zásadité kúpele, pohyb na čerstvom vzduchu, pitie čerstvo vylisovaných štiav a správny pitný režim by mali byť súčasťou každodenného života pacienta.

Zároveň treba bezpodmienečne zabrániť prijímaniu ďalších toxických látok do organizmu. Nikdy nesmieme zabúdať na to, že rakovinové bunky znesú mnohonásobne viacej toxických látok ako zdravé bunky, ktoré potom nemôžu plniť im určené funkcie. Ďalej budú uvedené len niektoré faktory, ktorým je nutne sa vyhýbať, alebo na druhej strane tie, ktoré treba uprednostňovať a bezpodmienečne dodržiavať.

1. Výživa

Pri rakovinovom ochorení treba neustále zdôrazňovať význam zdravej výživy. Rôzne druhy výživy, či už olejovo-bielkovinová diéta podľa Dr. Budwig, makrobiotická strava, surová strava a iné, už dokázali, ako možno rakovinové ochorenie pomocou nich ovplyvniť. Takto postihnutí pacienti by sa mali o týchto formách výživy každopádne informovať. V zásade by sa mali vyvarovať konzumácii cukru (v akejkoľvek forme), mäsa, párkov, salám, výrobkov z bielej múky, margarínov a masla. Na druhej strane by mali uprednostňovať: veľa ovocia a zeleniny, kvalitné oleje (najmä ľanový olej), náhrady obilia (amarant, quinoa). Dbať by tiež mali ma dobrú kvalitu požívatín, ktoré by mali byť podľa možnosti z "biologickej" produkcie.
 
2. Elektromagnetická záťaž

Umelo vytvárané žiarenie (elektrosmog), ako aj prirodzené žiarenie zeme a elektromagnetické polia môžu mať veľmi negatívny vplyv na organizmus. Na to by mali pamätať práve pacienti postihnutí rakovinou, aby ich telo nebolo vystavené ďalšej záťaži. Eventuálne by sa mali poradiť aj s geopatológom. Pritom treba pamätať aj na umiestnenie spálne, v ktorej by nemali vôbec byť žiadne elektrické prístroje (rádiové budíky, bezdrôtové a mobilné telefóny a podobne).

3. Zuby
 
Neustále treba zdôrazňovať aj význam zdravých zubov: Pacienti s rakovinou sa musia starať o svoj chrup ešte dôslednejšie. Ani najlepšia detoxikačná terapia nebude nič platná, keď organizmus chorého bude neustále zaťažovaný toxickými látkami (v tomto prípade s ortuťou z amalgámových plomb alebo chorobnými zárodkami z mŕtvych zubov). Pre rakovinou postihnutých pacientov je teda detoxikácia organizmu životne dôležitá.
Reklama

Mnohí postihnutí svedčia o tom, že vďaka intenzívnej detoxikácii sa mohli zbaviť bolesti a získať späť potrebnú kvalitu života.