Funkcie hrubého čreva - časť 2.

Následkom chybnej diéty, neprípustných zmesí potravín sa hrubé črevo zanáša a deformuje. Významný lekár z Londýna rozrezal hrubé črevo istého nebožtíka a vytiahol z neho 10 kg starých "skamenelých" výkalov. Doposiaľ ich uchováva vo veľkej fľaši s liehom.

Niektorí chirurgovia prehlasujú, že 71% tračníkov (najväčšia časť hrubého čreva), ktoré odstránili, obsahovalo cudzorodý materiál, hlísty a rovnako i fekálie stuhnuté ako kameň, roky "zostarnutú" hmotu. Vnútorné steny čriev sú totiž pokryté materiálom, ktorý sa sem dostal už dávno a celkom je skamenelý. Pripomína komín, ktorý je potrebné dôkladne prečistiť.

Doktor Lamoure tvrdí: "S istotou je možné povedať, že hlavnou príčinou 9/10 vážnych ochorení, ktorými ľudstvo trpí, je zápcha a zadržovanie fekálií, ktoré mali byť z organizmu vylúčené."

Lekár Ilja Mečnikov v knihe "Studium lidské podstaty" uvádza, že z 1.148 prípadov rakoviny čriev, ktoré sledoval, 1.022, t.j. 89%, vzniklo v hrubom čreve.

Známa ľudová liečiteľka N. A. Semjonová uvádza: "Otrava tela, ku ktorej každú sekundu dochádza v dôsledku prenikania jedov črevnou bariérou, v krvi koncentruje nánosy. Polovica ľudstva dokáže v tele zadržať rozpúšťadlá nánosov - teda tuky a vodu. Ľudia natekajú, ich rozmery sa výrazne zväčšujú. Druhá polovica, pravdepodobne v dôsledku vlastností svojich čriev a určitých zákonitostí v látkovej výmene, tieto rozpúšťadlá neudržia a vysychajú. Koncentrácia nánosov v krvi tých druhých, nešťastných, musí byť vyššia než u tlstých jedincoch. Ľudová múdrosť tento prírodný jav vysvetľuje po svojom: "Než tlsťoch vyschne, hubeňúch zdochne."

Oba typy trpia zápchou, hromadením výkalových kameňov a nimi spôsobenou otravou. Tá sa rozširuje pomaly. Zvykáme si na ňu už od detstva. S penou v ústach zúrivo obhajujeme svoje stravovacie návyky, bijeme sa za obľúbené pochúťky, pirôžky s mäsom, hneď ráno sa pcháme mliečnymi kašami, tvarohom a cukrom. Ako by nie! Veď sila zvyku je silnejšia. A tak to ide do tej doby, než vás choroba pritlačí k stene a než vám doktor, nedá šek, ktorý bohužiaľ, nie je nikto schopný preplatiť.

Rovnako pomaly, od detstva, sa rozvíja atónia hrubého čreva. V dôsledku otravy jeho stien a rozťahovaním výkalovými kameňmi sú nervy a svaly stien hrubého čreva paralyzované natoľko, že prestávajú odpovedať na normálny reflex, peristaltika absentuje. Potom dlhú dobu necítime potrebu sa vyprázdniť. K zápcham rovnako prispieva ignorovanie, a zas od detstva, potreba defekácie.

Pozrime sa na typický príklad:

"Keď niekoľko minút pred koncom prestávky žiak pocíti potrebu ísť na stolicu, zadržuje ju. Netrúfne si poprosiť o uvoľnenie na záchod, nakoľko sa bojí, že bude odmietnutý, že na seba obráti pozornosť a pod. Antiperistaltický pohyb stolicu odsúva do bedrovej oblasti, kde sa hromadí. Nutkanie na stolicu slabne alebo celkom mizne. Zvoní na prestávku. Dieťa sa so záujmom začne hrať. Ono nutkanie sa ozve zas, lenže ho opäť potlačí, pretože sa domnieva, že po hre bude mať ešte dosť času ísť na WC. Ovšem pre žiaka prestávka končí úplne nečakane. Je treba sa vrátiť do triedy, avšak nutkanie vyprázdniť sa, o sebe dáva vedieť. Tentokrát, pretože sa obáva poznámok a tiež odmieta na toaletu, robí všetko pre to, aby vydržal. Ak stolicu zadržuje mnohokrát, zanedlho dôjde ku zníženiu aktivity a citlivosti nervov zodpovedných za spomenutú funkciu. Reflexy nevyvolávajú nevyhnutný podnet a nutkanie na vyprázdnenie sa otupuje. Odsúva sa na druhú koľaj. Dieťa si ani nevšimne, nepozerajúc sa na zlé trávenie, ťažobu v hlave, znížený prospech, že v priebehu 4 - 5 dní za sebou nebolo na záchode.

V dospelosti je to niečo iné: ráno sa ponáhľame, WC je neútulné, často jazdíme na služobné cesty atď. To všetko vedie k zápche. Vyššie uvedené slová sa vzťahujú predovšetkým k ženám. Zo 100 liečených žien 95 trpí zápchou. Tehotenstvo, hlavne v druhej polovine, k jej vzniku rovnako prispieva.

Zatiaľ z následkov zápchy a zaneseniu hrubého čreva výkalovými kameňmi nebudem vyvodzovať závery. Obraz sa vyjasní, až keď popíšeme ďalšie funkcie hrubého čreva.

Vylučovacia funkcia

Hrubé črevo má schopnosť vylučovať tráviace šťavy s malým množstvom fermentov. Z krvi sa do nej, teda do voľných miest, môžu vylúčiť soli, alkohol a ďalšie látky, ktoré niekedy dráždia sliznicu a prispievajú k rozvoju ochorení, ktoré sú s ňou spojené. Takýto je mechanizmus dráždivého účinku na sliznicu hrubého čreva slanými a ostrými jedlami. Hemoroidy sa spravidla zhoršujú po konzumácii údenín, jedál s octom.