Deti a ich stravovanie v škôlke
Autor: Peter Planieta


Už pred rokom som sa vyjadroval k jedálničku v našich nemocniciach a teraz sa mi dostalo do rúk niekoľko jedálničkov z materských škôl. Dotyčné osoby ma poprosili, aby som sa k tomu vyjadril. Poviem vám úprimne, kombinácie a zloženie je tak zlé, že by som to nedal dospelému človeku a nieto deťom vo vývoji. Pre niekoho je dôležité, že im to chutí a nezaoberá sa tým, čo sa potom deje v ich organizme. Dôsledky takéhoto stravovania sa potom odrazia na zdraví. Dnes je výnimkou, keď stretneme zdravé dieťa. Väčšinou keď sa dieťa narodí, dostane nálepku- cukrovkár, alergik, astmatik, alebo ekzematik. Potom si povieme, že za to môže dnešná doba a prostredie, v ktorom žijeme, stres a dedičnosť. No za všetko, čo sa nám deje, si môžeme sami. Za to, aké dieťa sa nám narodí, môže kvalitné stravovanie, alebo s prepáčením prežieranie sa v tehotenstve. Všetko je to príčina a dôsledok. Preto by nemalo byť jedno, čo naše deti jedia.
 


Keď sa na to pozrieme do hĺbky zistíme, že deti na raňajky, alebo na desiatu jedia chlieb so salámou, šunkou, či syrom (na slano), alebo s nutelou, džemom, či kakaukom (na sladko). Občas je aj zelenina. Biela múka zahlieňuje ich organizmus a to najmä črevá a pľúca. V kombinácií s mliekom sa to niekoľkokrát znásobuje. Ak by to nebola pravda, nemuseli by sme svojím deťom tak často utierať soplíky a riešiť chrípky, alebo iný prejav očisty. Pre deti, ale aj pre dospelých je na ráno ideálna ….., chcete vedieť čo? Tak si spomeňme na rozprávku, kde je zázračný hrnček, ktorý varí a vychádza z neho … čo? No predsa kaša. To je to, čo je ideálne na ráno. Aby náš organizmus fungoval, potrebuje vodu, energiu a teplo pre fungovanie slinivky, sleziny a žalúdka a toto všetko nám odovzdá kaša. V rozprávke nikdy z hrnčeka nevyskakovali, chlieb, syr, údeniny a ani ovocie,  „Bebe dobré ráno“, jogurt, či müsli …..
 
Na obed deti dostávajú mäso zo zemiakmi, alebo ryžou, plus kompót a sladkú malinovku. No a zelenina si pre istotu zobrala dovolenku. Každý rozumný výživár vám dnes povie, že mäso, alebo živočíšne bielkoviny sa nemajú kombinovať so sacharidmi a určite nie s ovocím. Je to vysoko, až extrémne prekysľujúce. Keď už konzumovať mäso, tak najlepšie sladkovodné ryby, alebo domácu hydinu - nie z hypermarketov, plnej hormónov a antibiotík. Keď už sa jedia mliečne, alebo mäsové výrobky, tak iba kvalitné a so zeleninou. Čo sa týka obeda na sladko, napr. tvarohový nákyp s ovocím, je to taktiež nevhodná kombinácia, lebo aj toto deti prekysľuje.
 
Olovrant je opäť riešený chlebom, prípadne sladkosťou a sladkým nápojom. Namiesto toho, by určite lepšie padlo jabĺčko. Za to, čo dnes v materskej škole deti jedia, môžu aj normy, ktoré sú nezmyselné. Jednej pani, ktorá chcela v materskej škole skvalitniť deťom jedálniček, to hygienický úrad neschválil, pretože vraj také jedlo nedodá deťom dostatok energie a živín. A tak nariadili, že musí dávať deťom 3x do týždňa mäso, napr. s ryžou. Kontrola ale po meraní zistila, že jedlo aj tak nemá dostatok energie. Na to povedali, že je to preto, že tam nie je kompót. Keď pridali ovocný kompót, jedlo už malo energiu podľa normy. To by deti rovno mohli jesť sladkosti a normy by boli úplne v poriadku. Ale imunita našich detí by bola na nule, čo vďaka takémuto stravovaniu už k tej nule ďaleko nemá. Preto nie je jedno, čo naše deti v škôlke na jedenie dostávajú. Mám priateľov, ktorí hľadajú  riešenie takýchto situácií a radšej svojím deťom nosia zdravé jedlo a iní ich radšej na obed zoberú domov. Každý rodič sa má starať o zdravie svojho dieťaťa a tí, čo im záleží na zdraví svojich detí, hľadajú spôsob. Iní namiesto hľadania príčin, prečo je ich dieťa  choré  alebo hyperaktívne, idú za pánom doktorom a ládujú do svojich detí rôzne lieky.  Takto sú dieťa, aj rodič potom odsúdení k neustálemu trápeniu cez rôzne choroby. Ja, ako rodič to vidím u našej 4ročnej dcérky, ktorá ešte ani raz nejedla žiadne lieky a k pani doktorke s ňou chodíme len na bežné prehliadky. Užívame si jej výmysly, rôzne nápady a veľa sa s ňou nasmejeme. Každý rodič je podľa zákona zodpovedný za zdravie svojho dieťaťa, a preto nie je jedno, čo naše deti jedia. Je iba na rodičoch, či budú tlačiť na škôlky, aby niečo urobili s jedálničkom. Ak by väčšina rodičov tlačila na škôlky, tak by škôlky museli zmeniť svoje stravovanie, a keby  nechceli s tým nič urobiť, tak ja  by som do takejto škôlky dieťa určite nedal. Keď by to urobili všetci rodičia, tak by škôlka ostala prázdna. V prípade ak je to rodičom  jedno, hlavne že dá dieťa niekde a aj keď je často choré a nešťastné, znamená to, že si niečo zasadil a to čo zasadil aj vyrastie. Je to ako hodený bumerang, ktorý sa vždy vráti.


Jedálny lístok, Materská škola:

Pondelok:
Desiata: rohlík, maslo, kakao
Obed: goralská polievka, tvarohový nákyp s marhuľovou omáčkou, malinovka
Olovrant: chlieb, mäsová nátierka, čaj

Utorok:
Desiata: cereálie, mlieko
Obed: špenátová polievka, kuracie prsia na paprike, ryža, kompót, citronáda
Olovrant: chlieb, maslo, paprika, čaj

Streda: výlet
Desiata: rohlík, salám, čaj
Obed: pečené kuracie stehná, chlieb, uhorka, malinovka
Olovrant: napolitanka, jablko

Štvrtok:
Desiata: obložený sendvič, čaj
Obed: Zeleninová polievka s haluškami z kvasníc, fazuľový guláš, zemiaky, malinovka
Olovrant: Chlieb, džemová nátierka, detský čaj

Piatok:
Desiata: Chlieb, maslo, šunka, čaj so sirupom
Obed: Hrachová polievka so zeleninou, Rezance s kakaom, pomaranč
Olovrant: Chlieb, flora maslo, paradajka, čaj

Zdroj: www.planetafood.sk, Peter Planieta