Funkcie hrubého čreva - časť 1.

Poslanie hrubého čreva je mnohostranné. Vyčleníme základné funkcie a rozoberieme si ich poporiadku.

Resorpčná

V hrubom čreve prevládajú vstrebávacie procesy. Tu sa vsakujú glukóza, vitamíny a aminokyseliny vyrábané baktériami črevnej dutiny, 95% vody a elektrolytov. Z tenkého do hrubého čreva denne prichádza približne 2000 gramov potravinovej kašovitej hmoty. Po vstrebaní z tohoto množstva zostane 200 - 300 g výkalov.

Evakuačná

V hrubom čreve sa výkaly hromadia a držia až do ich vylúčenia. Napriek tomu, že sa uvedeným črevom pohybujú pomaly (obsah čriev prechádza tenkým črevom - 5 metrov), za 4 - 5 hodín, hrubým (2 metre) za 12 - 18 hodín, nikde by sa nemali zdržiavať. Skôr ako si rozoberieme ďalšie funkcie hrubého čreva, pozrieme sa na spomalenie evakuačnej funkcie. Absenciu stolice v rozmedzí 24 - 32 hodín posudzujeme ako ZÁPCHU.

Povlak na jazyku, páchnucí dych, náhle bolesti hlavy, točenie hlavy, apatia, spavosť, ťažoba v spodnej časti brucha, nafukovanie, bolesti a kŕče v bruchu, znížená chuť do jedla, uzavretosť, pochmúrne myšlienky, nútená (násilná) a nedostatočná stolica, popudivosť - to sú príznaky zápchy.

Jednou z ich hlavných príčin je požitie malého množstva vysoko kalorickej stravy. Zlozvyk tíšiť hlad obloženým chlebíčkom a čajom či kávou vedie k tomu, že v črevách sa tvorí málo výkalov, ktoré reflex stolice nevyvolávajú. V dôsledku toho sa ich organizmus niekoľko dní nezbavuje. O nič menej i pri pravidelnom vyprázdňovaní väčšina ľudí trpí takzvanou skrytou formou zápchy.

Následkom nepravidelného stravovania - predovšetkým konzumáciou varených a škrobovitých jedál, v ktorých chýbajú vitamíny a minerálne látky (zemiaky, múčne potraviny z jemne mletej múky výdatne "vylepšené" olejom a cukrom), naviac zmiešaných s bielkovinami (mäsom, salámou, syrom, vajcom, mliekom) - každý takýto pokrm pri prechode hrubým črevom na jeho stenách zanecháva film z výkalov - "usadeninu". Z nej sa následne (tu sa vsakuje 95% vody) v záhyboch - kapsách hrubého čreva odvodňovaním hromadia výkalové kamene.

V prvom i v druhom prípade v čreve prebiehajú hnilobné a kvasné procesy. Toxické látky zmienených procesov spoločne s vodou prenikajú do krvného riečišťa a vyvolávajú jav zvaný črevná autointoxikácia.

"Už I. I. Mečníkov tvrdil, že črevná autointoxikácia je hlavnou prekážkou dosiahnutia vysokého veku. Pri pokusoch zvieratám dával hnilobné potraviny z ľudských čriev. Tie potom trpeli sklerózou aorty. Autointoxikácia sa môže rozvíjať pri troch podmienkach: sedavý spôsob života; príjem rafinovaných, prevažne olejnatých potravín s výrazným nedostatkom ovocia, zeleniny a byliniek; nervové a citové preťaženie, častý stres."

Ďalším veľmi dôležitým prvkom je fakt, že hrúbka stien hrubého čreva je 1 - 2 milimetre. Touto tenučkou stenou do brušnej dutiny ľahko prenikajú toxické látky, ktoré otravujú blízko ležiace orgány: pečeň, ľadviny, pohlavné orgány atď.

Vyskúšajte:

Vypite 1 - 3 lyžice čerstvej vymačkanej šťavy z cvikly. Ak potom vaša moč bude bordová, znamená to, že sliznice prestali správne plniť svoje funkcie. Pokiaľ cviklová šťava moč farbí, potom uvedenými stenami rovnako ľahko prenikajú toxíny, ktoré následne cirkulujú celým organizmom.

Spravidla v štyridsiatke je hrubé črevo preplnené výkalovými kameňmi. Následkom toho sa rozťahuje, deformuje, zviera (viď obrázok - patologické hrubé črevo) a vytesňuje iné orgány uložené v brušnej dutine. Tie sú akoby potopené vo výkalovom vreci. Samozrejme nemožno hovoriť o ich normálnej činnosti.

Tlak na steny hrubého čreva a tiež dlhodobý kontakt výkalov s črevnou stenou (existujú výkalové kamene, ktoré sa na jedno miesto usadzovali desiatky rokov), vedú k zlému zásobovaniu daného miesta, k jeho chabému prekrvovaniu, bránia prísuny krvi a spôsobujú otravu toxínmi z výkalových kameňov.

V dôsledku toho sa rozvíjajú rôzne ochorenia: následkom zasiahnutia sliznice najrôznejšie druhy zápalov hrubého čreva; nedostatočným prísunom krvi do stien hrubého čreva a preťažením vznikajú hemoroidy a varikózne rozšírenie žíl; dlhodobým pôsobením toxínov v jednom mieste polypy a rakovina.

O masovom rozmachu vyššie vykresleného obrazu možno usúdiť podla zverejňovaných štatistík. Pri profylaktických prehliadkach prakticky zdravých ľudí sa proktologické ochorenia (proktológia - náuka o ochoreniach konečníka) objavujú u 306 pacientoch z 1000!