Ovocie a zelenina - Prevencia a liečba

Každý z nás dobre vie, akú pohonnú hmotu vyžaduje auto, aby slúžilo čo najlepšie a najdlhšie. Mnohí z nás sa však málo zamýšľajú nad tým, akú potravu prijímať, aby sme udržali telo v čo najlepšej kondícii a ochránili ho pred chorobami. Za svoje zdravie si zodpovedá každý sám. K tomu, aby telo zostalo svieže a dokázalo sa brániť chorobám, potrebuje hlavne dostatok minerálov a vitamínov, ktoré získame predovšetkým konzumáciou čerstvého ovocia a zeleniny.

V dnešnej dobe sa stávame svedkami veľkých zmien v uvažovaní o zdravej výžive. Rýchle stravovanie, takzvané „fast food“, nám dodáva predovšetkým množstvo konzervačných prostriedkov. Dnes konečne vidíme, čo to obnáša: Sú to suroviny bez vitamínov a výživy.

Po storočia sa jedlo v prirodzenej forme považovalo za stavebný materiál našich buniek a štruktúry anatómie. Jedlo musí byť výživné, aby plnilo svoju úlohu. Preto čerstvá strava bez konzervácie je tým najlepším, čo môžeme telu a vôbec sebe dať.
Konzervovaním jedla sa ničia jeho liečivé účinky. Čerstvé ovocie a zelenina nás stavajú na cestu k dobrému zdraviu a pomáhajú nám pri liečení bežných ochorení. Táto príručka ponúka čitateľom využitie liečivých schopností ovocia a zeleniny – buď ako prevencia, alebo pri liečbe bežných ochorení.

V živote sa stretávame s mnohými prípadmi ochorení, pri ktorých prísun ovocia a zeleniny môže vyliečiť alebo aspoň pomôže pri liečení. Cena takéhoto typu liečenia je nízka, ak porovnáme s cenou liekov, naviac je tento spôsob celkom bezpečný. Liečivá sila a schopnosti darov prírody sú zároveň vzrušujúcim štúdiom.

Iste ste si všimli, že keď príde chladné počasie, často ochoriete. Skúste sa nad tým zamyslieť a položte si otázku: ako sa zmenila moja strava? Odpoveď je jednoduchá: v letnom období máme viac možností jesť čerstvé ovocie, zelené šaláty a ďalšiu zeleninu, ktoré telu dodávajú potrebné vitamíny a minerály, a zaručujú nám teda imunitu proti ochoreniam.

Na mieste je taktiež ďalšia otázka: čo jesť v zime, kedy je nedostatok čerstvého ovocia a zeleniny? Čiastočne to môžeme vyriešiť tým, že si v sezóne zmrazíte potrebnú zásobu ovocia s najväčším obsahom vitamínu C, ako sú napr. ostružiny, maliny, čierne ríbezle atď. Taktiež si môžete nasušiť ovocie – slivky, marhule, paradajky a ďalšie. Človek je tvor prírodný. Príroda je tu preto, aby nás zásobovala svojimi darmi a zaručovala nám dobré a pevné zdravie. Našou úlohou je teda starať sa o ňu podľa najlepšieho vedomia a svedomia – a ona sa potom bude starať i o nás.

Buďte preto k matke prírode zhovievaví, nezamorujte pôdu chemickými prostriedkami za účelom vyššej úrody a ziskov. Chemikálie sa dostanú do potravy, s ňou potom do tela, do tiel vašich detí a vašich drahých. Oslabujú imunitu, hromadia sa v tele a spôsobujú choroby. V prílohe autorka uvádza zoznam chemických látok, ich škodlivé pôsobenie na telo, ich škodlivé pôsobenie na telo a rady, ako sa ich pomocou bylinkových čajov môžete zbaviť.

V dnešnej dobe je známe, že príčina ochorení nespočíva len v zlej strave. Dôvodom radu ochorení môžu byť taktiež psychosomatické problémy. Preto je dôležité starať sa o seba i inak. Aktívny odpočinok a ľahké cvičenie – chôdza, plávanie, joga alebo meditácia – sú veľmi účinné.
Prajem vám všetkým šťastný a spokojný život v láske a mieri.

Časť I. - Bežné ochorenia

Angína

Tu je potrebné podotknúť, že toto doporučenie je len doplnkom pri liečbe doporučenej lekárom.

- Pite mandľové mlieko. Príprava tohto nápoja je doporučovaná ako liek, ale ak máte sklony k ochoreniam angínou, môžete mandľové mlieko piť ako prevenciu.
- Kloktajte ohriatu mrkvovú šťavu.
- Kloktajte ju so štipkou čili zriedenou s teplou vodou v pomere 1:1 a štipkou soli.
- Kloktajte citrónovú šťavu z čerstvo vytlačených plodov, pre vyšší účinok môžete nastrúhať i kôru.
- Dajte si do úst strúčik cesnaku a nechajte ho pôsobiť.

Astma / bronchitída

Všeobecné liečenie

Tu je potrebné podotknúť, že toto doporučenie je len doplnkom pri liečbe doporučenej lekárom.

- Jedzte viac cesnaku.
- Priložte na hruď obklad z ricínového oleja.
- Priložte na hruď obklad z mierne sparenej kapusty.
- Pite polievku z cibule a z cesnaku.
- Nakrájajte cibuľu na plátky a priložte na obidve chodidlá. Najlepšie medzi dve staré bavlnené ponožky, aby ste si nepopálili kožu. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín, najlepšie cez nos.
- Na odstránenie hlienov je výborná šťava z citrónu: dva diely (z celého citrónu i s kôrou) a jedného dielu čistého medu. Zmiešajte s trochou teplej vody a užívajte trikrát denne.
- Pite šťavu z jabĺk (i so šupkou).
- Pite denne mandľové mlieko – i ako prevenciu, pokiaľ trpíte astmou.
- Pite nápoj z jednej časti z kapustnej a dvoch častí mrkvovej šťavy.
- Pite ohriatu mrkvovú šťavu.
- Nasledujúca šťava je vhodná pri alternatívnom liečení astmy: kombinácia 50% mrkvovej šťavy, 25% jablčnej šťavy a 25% šťavy z cibule.

Ako predchádzať astme

- Vyvarujte sa mliečnych výrobkov, mäsa, vajec, čajov, kávy, rafinovaných potravín.
- Korenie ako zázvor, rasca a čili sú vhodné súčasti vášho jedálnička.
- Jedzte chren ako prílohu k jedlu.
- Jedzte čučoriedky, jahody, ríbezle a slivky.
- Jedzte figy.
- Jedzte denne cibuľu a cesnak, napomáhajú dýchaniu.
- Jedzte listovú zeleninu.
- Užívajte denne cibuľový sirup. Pre deti 1 kávová lyžička, dospelí polievkovú lyžicu.

Bolesti hlavy
- Pite vodu! Dehydratácia tela môže mať za následok bolesti hlavy. Často je bolesť hlavy spôsobená i zápchou.
- Zjedzte alebo vypite šťavu z nelúpaného jablka.
- Dajte si na hlavu kapustný list, ktorý pomáha znižovať bolesť.
- Vypite 50 ml šťavy zo šalátových listov, to rovnako vedie k zmierneniu bolesti.
- Vypite 300 ml mlieka z ovsených vločiek.
- Diéta – jedzte po dobu bolesti len ovocie a zeleninu, cesnak a cibuľu