Skontrolujte si svoju palivovú nádrž: Jarná únava

Pokiaľ vaše auto štrajkuje, určite predovšetkým skontrolujete, či je v nádrži palivo a či je „motor“ čistý. To isté by ste mali urobiť, keď Vám začne vypovedávať službu vaše telo. Neraňajkujete? Jete v letku? To všetko vás pripravuje o energiu. Ak vynecháte raňajky, pripravíte svoje telo o energiu potrebnú na celý deň, a to aj vtedy, ak potom zjete dobre vyvážený obed.

Doprajte si aj pravidelnú desiatu a olovrant, najvhodnejšie sú ovocie a zelenina.

Hľadáte vzpruhu? Dajte si pohár vody. Dehydratácia je častým a veľmi často prehliadaným zdrojom únavy. Pocit smädu už ukazuje na určitý stupeň dehydratácie, preto je dobré mu predchádzať pravidelným pitím 2 l vody denne, rozdelených do 8 dávok. Bylinné čaje s vilcacorou, červenou repou, púpavou, žihľavou, mätou a lopúchom dodajú telu nielen tekutinu, ale majú aj tradíciou preverený čistiaci účinok.

Stravujete sa a pijete zdravo, napriek tomu však pociťujete únavu? Problém môže byť spôsobený nedostatkom výživných látok. Napr. nedostatok vitamínu C spôsobuje únavu a podráždenie, vitamíny zo skupiny B podporujú účinnosť metabolických procesov. Takmer 40 % mladých žien má nízke zásoby železa a u cvičiacich žien je nedostatok železa dokonca dvojnásobne vyšší! Zákonite sa dostavuje pocit únavy, pretože mozog a svaly sú doslova vyhladované po kyslíku naviazanom na železo, ktorý dodáva telu energiu. Všetko môže napraviť doplnok so železom a niektoré potraviny – napríklad hrsť sušených marhúľ. Aj horčík potrebujeme k premene sacharidov, bielkovín a tukov na energiu. Nepostrádateľnou látkou je tiež koenzým Q10, ktorý považujeme za nevyhnutnú súčasť uvoľňovania energie na bunkovej úrovni. Uvedené látky sa užívajú vo forme doplnkov stravy, pre ktoré platia rovnaké pravidlá pokiaľ ide o bezpečnosť a nezávadnosť ako pre potraviny.

Aj bylinky alebo ich extrakty (potom sa väčšinou jedná o doplnky stravy) môžu fungovať ako dodávatelia energie, keď bojujete s jarnou únavou: sladké drievko, čaj maté, ženšen, ginko biloba, riasy chlorela a spirulina. Tiež včelí peľ a materská kašička sú nielen včelím palivom, ale poskytnú telu energiu.