Ak sa pozrieme na stovky vedeckých odborných článkov, ktoré boli publikované o výhodách oleja z čiernej rasce, je jasné, že existuje niekoľko problémov, ktoré nám tento olej môže pomôcť prekonať. S prakticky žiadnymi vedľajšími účinkami je liečivá zdatnosť oleja z čiernej rasce skutočne neuveriteľná, ale väčšina ľudí o ňom nikdy nepočula!

Čo je to olej z čiernej rasce?
     Tento olej sa vyrába zo semien čiernej rasce (Nigella sativa), ktorý patrí do čeľade Ranunculus (Ranunculaceae). Čierna rasca pochádza z juhozápadnej Ázie, z okolia Stredozemného mora a Afriky. Pestuje sa po stáročia pre svoje aromatické semená, ktoré sa dajú použiť ako korenie alebo ako bylinný liek.           
     Semeno čiernej rasce by sa nemalo zamieňať s rascou pravou (Cuminum cyminum).
Celkom pravdepodobne sa uskutočnil výskum spájajúci schopnosť semien Nigella sativa s likvidáciou baktérií odolnými voči viacerým liečivám.
     Kmeň baktérií a vírusov, ktoré sú rezistentné, je prakticky nemožné, alebo veľmi zložité ich liečiť, vrátane HIV, stafylokokov, tuberkulózy, chrípky, kvapavky, kandidózy a malárie.    
    Ľudia infikovaní týmito chorobami majú zvyčajne dlhšie pobyty v nemocnici, vyžadujú zložitejšiu liečbu a zotavujú sa len veľmi pomaly, alebo vôbec.
     Štúdia, ktorú uskutočnili výskumní pracovníci Jawaharlal Nehru Medical College, určila, ako je silný olej z čiernej rasce proti niektorým druhom z týchto ochorení účinný a postavil ho na úroveň niekoľkých antibiotík, ako sú amoxicilín, gatifloxacín a tetracyklín. Podľa štúdie: "Zo 144 testovaných kmeňov, z ktorých väčšina bola rezistentná voči množstvu antibiotík, bolo 97 inhibovaných olejom čiernej rasce.

     Vedľa oleja z oregána sa málo vecí na tejto planéte môže pochváliť týmto typom účinnosti proti mikróbom. Štúdia odhalila, že bola zvlášť účinná proti kmeňom P. aeruginosa a S. aureus odolnými voči viacerým liečivám .

     Kľúčom k pochopeniu toho, prečo olej z čiernej rasce prináša úžitok telu týmto spôsobom, je to, že je bohatý na tri kľúčové prírodné chemikálie: tymochinón (TQ), thymohydrochinón (THQ) a tymol. Poďme sa pozrieť bližšie na tieto úžasné zložky.

Výhody pre olej z čiernej rasce...
     Fytochemikálie v snahe ponúknuť riešenie rastúceho problému odolnosti proti baktériám, kvasinkám a plesňiam, bola vykonaná nedávna štúdia s cieľom určiť, či by olej z Nigella Sativa mohol pomôcť. Publikované v egyptskom časopise Biochemistry & Molecular Biology, vedci testovali thymol, TQ a THQ proti 30 ľudským patogénom a boli prekvapení a zistili, že:

- každá zlúčenina vykazovala 100% inhibíciu pre 30 hodnotených patogénov.
- thymochinón bol najlepšou antifungálnou zlúčeninou proti všetkým testovaným dermatofytom a kvasinkám, po ňom nasleduje thymohydrochinón a tymol.
- thymol bol najlepší antifungálny prípravok proti plesniam, po ktorom nasledoval TQ a THQ.


     Čo nám táto štúdia naznačuje, je to, že olej Nigella sativa nesie veľmi jedinečnú chemickú zložku, ktorá je nielen účinná individuálne, ale čo je dôležitejšie aj kolektívne. V podstate dokazujúc, že ​​huby a plesne nemôžu existovať za prítomnosti týchto fytochemikálií, nie je divu, prečo sa výskumníci snažia vyriešiť tieto problémy.

     Thymochinón:  účinná zložka čiernej rasce, výskumníci skúmajú TQ od 60. rokov 20. storočia. Je známy svojimi antioxidačnými, protizápalovými a protirakovinovými vlastnosťami, o ktorých sa uvádza, že pomáhajú s encefalomyelitídou, diabetom, astmou a karcinogenézou.

     Zaujímavé je, že tymochinón pôsobí ako voľný radikál alebo účinný zachytávač radikálov superoxidov, okrem zachovania antioxidantov ako je glutatiónperoxidáza a glutathion-S-transferáza. Ako glutatiónperoxidáza, tak aj S-transferáza sú označené za hlavné detoxikačné látky a výrazne pomáhajú v bunkovom antioxidačnom obrannom systéme, pretože chránia pečeň pred toxínmi.

     Thymohydrochinón: je jedným z najsilnejších prirodzených inhibítorov acetylcholínesterázy (AChE) na planéte. AChE inhibítory sú chemikálie, ktoré zastavujú enzýmovú aktivitu, čo zvyšuje čas a množstvo neurotransmitera acetylcholínu a zostáva aktívne v mozgu. Aby ste získali predstavu o ich užitočnosti, inhibítory acetylcholínesterázy s farmaceutickou kvalitou sa používajú na liečbu širokej škály stavov vrátane:


- apatia
- Alzheimerova choroba
- autizmus
- glaukóm
- demencie
- Myasthenia gravis - autoimunitné ochorenie
- Neurodegeneratívne stavy
- Syndróm posturálnej tachykardie
- schizofrénie
- Parkinsonova choroba
     
     Thymol:  aktívna zložka, ktorá dodáva svojím liečivým vlastnostiam tymiánovú esenciu, je tymol prirodzeným monoterpénom, ktorý má množstvo užitočných vlastností. Napríklad:

- bežne sa používa  na zabíjanie TBC a rôznych vírusov
- používa sa ako lekársky a univerzálny dezinfekčný prostriedok.
- používa sa aj v potravinárskych príchutiach, parfumoch, ústnych vodách a dokonca aj v kozmetike.
- tieto neuveriteľné fytochemikálie vedú k všetkým druhom úžasných výhod pre semená z čiernej rasce