Vytlačiť
Kategória: ZaujímavostiCarvacrol nemusí byť všeobecne uznávaným názvom, ale jeho zdroj - oregano, pravdepodobne je.  Oregano ponúka viac ako príjemnú chuť. Výskum ukázal, že carvacrol, aktívna zložka oregána, ponúka širokú škálu zdravotných výhod; vrátane ochranných účinkov na pečeň, antioxidantov, účinnosť proti škodlivým organizmom a zápalom a mnoho ďalších. Nasledujúcich 8 faktov o látke carvacrol určite prinesie využitoe aj do vašej domácnosti.

8 Faktov o Carvacrol
1. Výsledky proti rakovinovým bunkám
     Nechcem povedať, že carvacrol je liek na liečbu rakoviny, ale určite preukazuje aktivitu vo výskume. Pri testovaní proti rakovinovým bunkám prsníka sa urýchlila smrť týchto buniek ... zatiaľ čo bola netoxická. Výskumníci v Long Island University hlásili podobné výsledky pri podávaní proti rakovinovým bunkám prostaty. Carvacrol skutočne vykazuje rovnaké výsledky pri likvidácií rakovinových buniek bez ohľadu na to kde sa rakovina nachádza. Bunky rakoviny pľúc, rakovinové bunky ústnej dutiny a zhubné nádory mozgu ... všetky boli na konci, keď sa postavili proti carvacrolu. Opäť je dôležité mať na pamäti, že tieto informácie sú z prieskumov a účinnosť carvacrolu je prinamjenšiom zaujímavá

2. Čistí rovnako efektívne ako chlór
     Jedna štúdia skúmala porovnanie antimikrobiálneho účinku carvacrolu a chlóru ako látky na premytie paradajok. Pri tomto experimente boli paradajky kontaminované salmonelou a potom boli premyté chlórom alebo carvakrolom. Roztok s použitím carvacrolu dosiahol výrazné zníženie salmonely. Vedci tiež poznamenali, že prirodzené riešenie neovplyvňuje nutričnú hodnotu, obsah antioxidantov, vzhľad alebo chuť.

3. Skvelý proti škodlivým organizmom a zápalom
     Pokusy opakovane potvrdzujú účinnosť carvacrol proti Salmonella, napr. Coli, Campylobacter a Listeria. Urobili toľko úspešných pokusov, že sa vedci rozhodli, že sa postavia proti ešte závažnejšiemu problému - baktérie Salmonella odolné voči antibiotikám. Pri testovaní na produkty infikované salmonelou Carvacrol ihneď eliminoval kolónie Salmonella. Predpokladá sa, že táto vlastnosť môže ponúknuť alternatívu k udržaniu potravín bez škodlivých organizmov. Okrem týchto vlastností môže carvacrol ponúknuť aj úžasnú ikvidáciu zápalov v tele.

4. Efektívny proti Candida a iným plesniam
     Mnohých ľudí sužujú kvasinkové infekcie a často je za tým Candida albicans. Môže sa vyskytnúť v ústach, zažívacom trakte alebo naozaj kdekoľvek, kde sa usádzajú huby a plesne. Keď výskumníci testovali carvakrol proti proti týmto patogénom z rodu Candiddy, zistilo sa, že carvakrol je veľmi účinný; podpora tradičného používania oregánového oleja ako prírodného lieku proti Candide.

5. Podporuje normálne hladiny lipidov (tukov)
     Oxidácia LDL cholesterolu vedie k akumulácii "problémov" pozdĺž arteriálnych stien. Oregánový olej bol jedným z niekoľkých rastlinných olejov, ktoré preukázali ochranné účinky na LDL proti oxidácii indukovanej medi. Najvýraznejší účinok bol pozorovaný pri oreganovom oleji a aktivita bola pripísaná látke carvacrol.

6. Podporuje vyvážený krvný cukor
     Ministerstvo zdravotníctva, práce a sociálnych vecí v bývalej sovietskej blokovej krajine Gruzínska schválilo liečbu založenú na bylinách, ktorá obsahovala carvacrol a iné rastlinné zlúčeniny ako terapeutickú podporu abnormalít krvného cukru. Napriek tomu, že použitý carvacrol nevychádza z oregána, pokusy s týmto liekom uvádzajú, že znižuje hladinu cukru v krvi bez vedľajších účinkov.

7. Bojuje so sčervenaním a opuchmi
     Sčervenanie a opuch sú prítomné takmer vo všetkých formách poranenia alebo podráždenia. Klinické testy naznačujú, že carvacrol môže brániť začervenaniu a opuchom. Testy ukázali, že potláča expresiu COX-2, primárnu príčinu začervenania. Zatiaľ čo mnohé rastlinné éterické oleje majú tento potenciál, Carvacrol je najlepší v triede; výskum naznačuje, že ponúka najväčšiu účinnosť.

8. Úžasné čistiace schopnosti ... V domácnosti!
     Carvacrol môžeme využiť aj na čistenie mimo vášho tela. Jedna štúdia skúmala jeho účinnosť ako čistiaceho prostriedku na povrchy. Koncentrácie oreganového oleja údajne odstránili biofilmy Listeria z povrchov z plastu a nehrdzavejúcej ocele, čo potvrdzuje, že je to ekologický čistiaci prostriedok aj v neekologickom prostredí.

     
Zhrnutie na záver
     Oregánový olej sa môže využiť na liečbu:
- respiračného systému (astma, kašeľ, alebo bronchitída).
- problémoch gastrointestinálneho charakteru (pálenie záhy, nadúvanie)
- poruchy a infekcie močového ústrojenstva
- menštruačné kŕče
- reumatoidná artritída
- bolesti hlavy
- môže likvidovať parazity
- pomáha zbavovať telo alergií
- upokojuje akné
- napomáha v likvidácií bradavíc
- zápaly v ústnej dutine,bolesti zubov
- je vhodný ako repelent proti hmyzu
- môže sa použiť ako ochucovač-konzervant