Medzi dôležité zdravotné prínosy listov neem patrí jeho schopnosť liečiť lupiny, upokojiť podráždenie pokožky, chrániť pokožku, posilniť imunitný systém a znížiť zápal. Tiež urýchľuje hojenie rán, liečenie žalúdočných problémov, spomaľuje proces starnutia, zlepšuje zdravie vlasov a pokožky hlavy, udržuje zdravie pohlavných orgánov a napomáha predchádzať rôznym formám rakoviny a cukrovky.

Čo je Neem?
Neem je názov dôležitého stromu, ktorý pochádza z indického subkontinentu, hoci rastie aj v niektorých častiach Blízkeho východu. Stromy neem rastú veľmi rýchlo a majú široké listy, ktoré môžu rýchlo vyschnúť, aby chránili okolité stromy. Táto prednosť ich robí extrémne odolnými voči náročnému prostrediu; nachádzajú sa predovšetkým v tropických a subtropických oblastiach. Kvety sú voňavé a bielej farby, zatiaľ čo ovocie neem stromu je malá kôpka s horkou bobuľou.

Neem listy sú cenné a môžu byť použité ako bylina alebo dokonca ako odpudzovač škodcov. Olej z listov sa môže extrahovať a používať v širokej škále liekov a liečiv. V mnohých oblastiach Indie sa výhonky a kvety stromu používajú aj v kulinárstve.

Neem prášok obsahuje jedinečné zloženie organických a užitočných zlúčenín, takže výrobky z neho sú veľmi obľúbené a využívajú sa v rôznych bylinných prípravkoch.

Antibakteriálny potenciál
Výskum publikovaný v časopise Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine journal uvádza, že jedným z najrozšírenejších prínosov prášku, oleja, listov, čaju a všetkých ostatných derivátov sú jeho silné antibakteriálne a antimikrobiálne účinky. (zdroj) (zdroj)

Toto sa prejavuje zvnútra aj zvonku, a preto je neem považovaný za všeobecné tonikum pre imunitný systém a ako jednoduchý spôsob, ako udržať vaše celkové zdravie lepšie chránené. Bežne sa spája s liečbou stavov kože, ale jeho účinky sú oveľa rozsiahlejšie než to!  

Znižuje množstvo lupín
Štúdia 2011 o liečivých vlastnostiach neem naznačuje, že protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti neem spôsobujú to, že je veľmi populárny v šampónoch a skalpových čistiacich prostriedkoch. (zdroj)

Je to preto, že môže pomôcť pokožke zostať hydratovanou a eliminovať lupiny pri posilňovaní vlasov. Tiež zlepšuje zdravie vašich vlasových folikulov vďaka antioxidačnému obsahu. V skutočnosti sa dokonca používa v tradičných liekoch na stimuláciu rastu vlasov a prevenciu plešatosti mužského typu .

Detoxifikuje telo
Či už používate prášok neem, pastu, lístie, konzumáciu výťažkov v doplnkoch alebo v nejakej inej forme, aktívne zložky v tomto jednom lekárskom strome pomôžu zbaviť sa telo toxínov. Výskum uskutočnený na katedre bunkovej biológie a anatómie na Lekárskej fakulte Univerzity v Severnej Karolíne v USA hovorí, že neem stimuluje pečeň, pomáha rýchlo eliminovať toxíny a optimalizuje metabolické aktivity organizmu. (zdroj)

Na našej koži sa každý deň hromadí veľké množstvo odpadu, vrátane mikróbov, prachu a špiny; neem pasta môže pomôcť neutralizovať tieto chemikálie, patogény alebo nečistoty, ktoré môžu spôsobiť podráždenie alebo chorobu.

Lieči akné
Pokiaľ ide o liečbu akné, pozoruje sa neemová pasta, ktorá odstraňuje väčšinu mastnoty a baktérií, ktoré môžu tento stav zhoršiť. Antibakteriálna povaha neem tiež pomáha predchádzať budúcim výpadkom, zatiaľ čo antioxidanty v ňom pomôžu minimalizovať zjazvenie a udržujú pokožku čistú. Má tiež adstringentné vlastnosti, ktoré znižujú šance na vrásky a starnutie. To je vzhľadom k mastným kyselinám v neem, ako aj vysoký obsah vitamínu E .

Zlepšuje zdravie žalúdka
Konzumácia neem priamo súvisí so znížením zápalu v gastrointestinálnom trakte, čo pomáha redukovať vredy a širokú škálu ďalších črevných problémov, ako je zápcha, nadúvanie a kŕče. Môže sa tiež použiť ako rýchla liečivá protilátka proti žalúdočnej chrípke a iným infekciám, ktoré môžu zničiť prospešné baktérie v čreve.

Zabraňuje chronickým chorobám
Vysoké hladiny antioxidantov prítomných v listoch neem súvisia so zníženou pravdepodobnosťou vzniku určitých typov rakoviny. Antioxidanty neutralizujú voľné radikály, nebezpečné vedľajšie produkty bunkového metabolizmu, ktoré môžu spôsobiť rakovinu a chronické ochorenia v celom tele. Včasné výskumné správy naznačujú pozitívnu koreláciu medzi antioxidantmi a nízkym rizikom rakoviny a srdcových ochorení, pretože antioxidanty tiež udržujú kardiovaskulárny systém čistý a neobmedzený.

Exfoliačné vlastnosti
Keď sa neemová pasta aplikuje ako maska, funguje ako vynikajúci exfoliant a môže tiež zmenšiť veľkosť pórov, čo pomôže zabrániť vzniku škvŕn a pupienkov.

Inhibuje fungálne infekcie
Môžete použiť neem prášok, neem pastu alebo zriedený neemový olej priamo na infikované miesta tela, vrátane chodidla športovca. Antifungálne účinky jej aktívnych organických zložiek sú rýchle a vysoko účinné, takže imunitný systém a pokožka sú neporušené.

Ovládanie Diabetes
Podľa výskumu zverejneného v Indian Journal of Physiology and Pharmacology existuje súvislosť medzi nižším dopytom po inzulíne v tele a konzumáciou neemu. (zdroj)

Jeho chemické zložky optimalizujú funkciu inzulínového receptora a zabezpečujú, aby telo dostávalo primerané množstvo inzulínu, ktoré chráni pred rozvojom cukrovky. Okrem toho môže byť pre diabetikov použitá na minimalizáciu závislosti od inzulínovej terapie.

Lieči maláriu
Ako sa uvádza v štúdii z roku 2009 v časopise Malaria, neem pôsobí ako prírodný odpudzovač proti komárom. Existuje niekoľko nepotvrdených výskumov, že listy neem môžu účinne liečiť symptómy malárie a minimalizovať nebezpečenstvo ochorenia. Avšak neem je bežnejší vzťah s maláriou ako prirodzený repelent proti hmyzu, ktorý je netoxický a vysoko účinný pri odpudzovaní komárov, ktoré sú hlavnými vektormi malárie.

Zlepšuje ústne zdravie
Neem je veľmi populárny ako zložka produktov ústnej hygieny na indickom subkontinente. (zdroj)

Jeho antibakteriálne vlastnosti sú ideálne na odstránenie baktérií pod ďasnami, ktoré spôsobujú parodontu a halitózu ( zápach z úst ). Neem je obľúbená zložka v ústnych vodách a zubných kefkách práve z tohto dôvodu, a jeho chuť nie je ani vôbec zlá!

Zlepšuje reprodukčné zdravie
Kolaboratívne štúdie uskutočnenej National Institute of Immunology, New Delhi , India a antikoncepčného programu výskumu a vývoja (CONRAD), Eastern Virginia Medical School, Virgínia, USA naznačuje, že Neem semenný extrakt má spermicídne vlastnosti. (zdroj)


Protizápalový prostriedok
V neem listoch sú určité protizápalové vlastnosti, čo je obzvlášť zaujímavé pre výskum artritídy. Pasta alebo olej, ak sa aplikuje na bolesť kĺbov a svalov v dôsledku artritídy, môže významne znížiť bolesť a nepohodlie a dokonca zvýšiť pružnosť, ak sa dôsledne používa.

Upozornenie:  Napriek tejto obrovskej škále potenciálne prospešných použití existuje niekoľko vedľajších účinkov spojených s neem. Po prvé, nemali by používať alebo konzumovať dojčatá alebo batoľatá. Osoby s existujúcimi problémami s obličkami alebo pečeňou by sa mali rozhodne poradiť s lekárom skôr, ako použijú neem listy, pastu alebo olej. Existuje šanca na únavu kvôli miernemu sedatívnemu charakteru, preto buďte opatrní pri nadmernom používaní, najmä v spojení s inými liekmi.