Chaga huby sa používajú už po stáročia na Sibíri a v iných častiach Ázie ako liek na posilnenie imunity a zlepšenie celkového zdravia (zdroj).

Aj keď má škaredý vzhľad, chaga huba získava popularitu v západnom svete kvôli svojim potenciálnym zdravotným prínosom.

A čo viac, šálka čaju vyrobená z chaga je plná antioxidantov.

Avšak, spotreba tejto špeciálnej huby môže prísť s určitými rizikami.

Tento článok skúma použitie, výhody a potenciálne vedľajšie účinky Chaga húb.

Čo sú Chaga huby?
Chaga huba ( Inonotus obliquus ) je druh huby, ktorá rastie hlavne na kôre brezových stromov v chladnom podnebí, ako je severná Európa, Sibír, Rusko, Kórea, severná Kanada a Aljaška.

Chaga je známa aj pod inými názvami, ako je čierna hmota, polypór zo slinku, polypóra z brezy, škvára a sterilná hniloba (břízy).

Chaga produkuje rast dreva, alebo conk, ktorý vyzerá podobne ako zhluk páleného dreveného uhlia - približne 10-15 palcov (25-38 centimetrov). Avšak vo vnútri sa objaví mäkké jadro s oranžovou farbou.

Po stáročia sa chaga používa ako tradičný liek v Rusku a iných severoeurópskych krajinách, hlavne na podporu imunity a celkového zdravia.

Používa sa tiež na liečbu cukrovky, niektorých druhov rakoviny a srdcových ochorení (zdroj).

V súčasnosti je nielen k dispozícii ako čaj, ale aj ako práškový alebo kapsulový doplnok. Čaj môže obsahovať chaga samostatne alebo v kombinácii s inými hubami, ako je cordyceps.

Užívanie chaga buď s teplou alebo studenou vodou sa považuje za proces uvoľnenia jej liečivých vlastností.

Majte na pamäti, že spoľahlivé informácie o nutričnom obsahu chaga sú veľmi obmedzené.

To znamená, že majú nízky obsah kalórií, majú vysoký obsah vlákniny a sú nabité antioxidantmi (zdroj, zdroj).

Potenciálne prínosy pre zdravie
Hoci výskum pokračuje, niektoré vedecké štúdie naznačujú, že extrakt chaga môže poskytnúť určité zdravotné výhody.

Posilňuje váš imunitný systém a bojuje proti zápalu
Zápal je prirodzenou odpoveďou vášho imunitného systému, ktorý dokáže ochrániť pred chorobami. Dlhodobý zápal je však spojený s ochoreniami srdca a reumatoidnou artritídou (zdroj).

Štúdie na zvieratách naznačujú, že extrakt chaga môže pozitívne ovplyvniť imunitu znížením dlhodobého zápalu a bojom proti škodlivým baktériám a vírusom.

Podporou tvorby prospešných cytokínov - špecializovaných proteínov, ktoré regulujú imunitný systém - chaga stimuluje biele krvinky, ktoré sú nevyhnutné pre boj proti škodlivým baktériám alebo vírusom (zdroj, zdroj).

Výsledkom je, že táto huba môže pomôcť bojovať proti infekciám - od malých prechladnutí po vážne choroby.

Navyše iné štúdie na zvieratách dokazujú, že chaga môže zabrániť tvorbe škodlivých cytokínov, ktoré spúšťajú zápal a sú spojené s ochorením (zdroj, zdroj).

Napríklad v štúdii na myšiach, extrakt chaga redukoval zápal a poškodenie čreva inhibíciou zápalových cytokínov (zdroj).

Zabraňuje a bojuje proti rakovine
Viaceré štúdie na zvieratách ukazujú, že chaga môže zabrániť a spomaliť rast rakoviny (zdroj).

V štúdii na myšiach s rakovinou doplnky chaga viedli k 60% zníženiu veľkosti nádoru (zdroj).

Štúdia skúmajúca skúmavky ukázala, že extrakt Chaga zabraňuje rastu rakoviny v ľudských pečeňových bunkách. Podobné výsledky boli pozorované u rakovinových buniek pľúc, prsníka, prostaty a hrubého čreva (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).

Predpokladá sa, že protinádorový účinok chaga je čiastočne spôsobený jej vysokým obsahom antioxidantov, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi (zdroj).

Chaga obsahuje najmä antioxidačný triterpén. Štúdie skúmaviek ukazujú, že veľmi koncentrovaný extrakt triterpénu pomáha zabíjať rakovinové bunky (zdroj).

Majte na pamäti, že sú potrebné ľudské štúdie, aby sa mohli robiť pevné závery o protirakovinovom potenciáli chaga.

Znižuje krvný cukor
Niekoľko štúdií na zvieratách spája chaga s nižšou hladinou cukru v krvi. Preto môže pomôcť zvládnuť cukrovku (zdroj, zdroj).

Nedávna štúdia u obéznych diabetických myší pozorovala, že extrakt chaga znižuje hladinu cukru v krvi a inzulínovú rezistenciu v porovnaní s diabetickými myšami, ktoré nedostali doplnok (zdroj).

V ďalšej štúdii u diabetických myší doplnky chaga v priebehu troch týždňov viedli k zníženiu hladiny cukru v krvi o 31% (zdroj).

Podobné výsledky boli pozorované aj v iných štúdiách (zdroj, zdroj).  

Avšak, keďže ľudský výskum nie je k dispozícii, nie je jasné, či chaga môže pomôcť pri liečbe cukrovky u ľudí.

Znižuje hladinu cholesterolu
Výťažok Chaga môže tiež zvýšiť hladinu cholesterolu, čím sa znižuje riziko srdcových ochorení.

Vo ôsmich týždňových štúdiách na potkanoch s vysokým cholesterolom výťažok chaga znížil "zlý" LDL cholesterol, celkový cholesterol a triglyceridy a zároveň zvyšoval hladiny antioxidantov (zdroj).

Podobné štúdie poskytli rovnaké výsledky a zistili, že okrem zníženia "zlého" LDL cholesterolu chaga zvyšuje "dobrý" HDL cholesterol (zdroj, zdroj).

Výskumníci sa domnievajú, že antioxidanty prítomné v chaga sú zodpovedné za jeho účinky na cholesterol.

Opäť je potrebný väčší výskum u ľudí, aby bolo jasné, ako chaga má vplyv na cholesterol.

Bezpečnosť a vedľajšie účinky
Chaga je všeobecne dobre tolerovaná. Nevytvárali sa však žiadne štúdie na ľuďoch, aby sa stanovila bezpečnosť alebo vhodná dávka.

Chaga v skutočnosti môže komunikovať s niektorými bežnými liekmi a spôsobuje potenciálne škodlivé účinky.

Napríklad, chaga by mohla predstavovať riziko pre ľudí na inzulíne alebo u ľudí s cukrovkou kvôli jeho vplyvu na hladinu cukru v krvi.

Chaga obsahuje aj bielkovinu, ktorá zabraňuje zrážaniu krvi. Preto ak užívate lieky na zmierňovanie krvného obrazu, máte poruchu krvácania alebo sa pripravujete na operáciu, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako začnete užívať chaga (zdroj).

Hoci niektoré výskumy ukazujú, že chaga môže pomôcť znížiť zápal, môže tiež spôsobiť, že váš imunitný systém bude aktívnejší. Preto by ľudia s autoimunitnými ochoreniami mali vyhľadať lekársku pomoc predtým, než začnú užívať chaga.

Neexistuje žiadny výskum o bezpečnosti chagy pre ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčiace. Preto je najbezpečnejšou možnosťou vyhnúť sa ich užívaniu.

Nakoniec nezabudnite kúpiť doplnky od renomovaných zdrojov, pretože chaga nie je monitorovaná FDA.